czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2006
  • wyświetleń: 673

Wielkanocne wróżby

Wielkanocne wróżby


Święta Wielkanocne obfitują we wszelakie tradycje, ale mało kto pamięta jaką magiczną moc im przypisywano. Wielki czwartek był dniem kiedy to w domach pojawiały się ubożęta- dobre duszki pomagające gospodarzowi. Tego samego dnia późnym wieczorem wszystkie panny zażywały kąpieli w rzece czy w jeziorze zapewniając sobie tym samym urodę i ochronę przed złem.

Tak jak dziś wielka Sobota była dniem kiedy niesiono święconkę do kościoła. Były to ogromne kosze w których umieszczano całe bochenki chleba. Później gospodynie liczyły ile wśród tych bochenków chleba jest przypalonych. Jeśli było ich ponad 24 oznaczało to skwarne lato.

Palma Wielkanocna miała również magiczną moc. Wracano z nią do domu i uderzano każdego z domowników powtarzając:..”nie ja bije, wierzba bije” co znowu dziewczętom przynosiło urodę a chłopcom siłę. Połykane bazie chroniły przed chorobami gardła, urokiem i złymi mocami. Z kolei włożona do ula, dawała pszczołom dużo miodu, włożona w sieci rybackie chroniła by czarownice nie zabrały połowu.

Tak lubiane przez dzieci pisanki oznaczały szczęście zamknięte w skorupkach, odradzające się życie. Do dziś wierzymy, że podzielenie się święconym jajkiem umacnia więzi rodzinne i chroni przed złymi wpływami z zewnątrz.

Nie zapominajmy o skorupkach, które miały wielką moc. Jeśli zgniecione skorupki rozsypie się wokół domu zapewnia się mu ochronę. Przyczepione do drzwi wejściowych z kolei przyczyniają się do spokoju domowników.

Z nimi wiąże się także wiele miłosnych wróżb. Gdy na stole znajdzie się parzysta liczba jajek - oznacza to dla przyszłej panny zamążpójście. Obdarowywanie się przez zakochanych święconym jajkiem - oznaczało udany związek.

Niektóre z tych wróżb i wierzeń pozostały do dziś... niestety niektórych nikt już nie pamięta. Może warto byłoby co poniektóre wskrzesić?

A.O. / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.