Reklama

Wiadomości

  • 15 stycznia 2017
  • wyświetleń: 8949

Z Czechowic do Górnika Zabrze, a stamtąd do klubu włoskiej Serie B

W poniedziałek na sprawdziany do włoskiego zespołu Virtus Entella, wyjeżdża 17-letni czechowiczanin, obrońca Górnika Zabrze - Bartłomiej Gajda. Ma tam przebywać przez tydzień, potem okaże się, co dalej.

bartłomiej gajda
Bartłomiej Gajda wyjeżdża na testy do klubu włoskiej Serie B


Bartłomiej Gajda to reprezentant Polski juniorów. Regularnie grał w reprezentacjach Polski do lat 15, 16, 17 i 18, w których ma blisko trzydzieści występów. Jest najmłodszym piłkarzem w historii zabrzańskiego klubu, który z 14-krotnym mistrzem Polski podpisał zawodowy kontrakt. Uczynił to wieku ledwie 15 lat i 87 dni. Z Górnikiem związał się wtedy trzyletnia umową. Nie udało mu się jednak zadebiutować w pierwszym zespole, a grał jedynie w rezerwach. Jesienią zaliczył 8 występów w trzecioligowym zespole Górnika II.

Teraz nadarza się okazja do sprawdzenia swoich sił w zagranicznym klubie. W poniedziałek w południe Gajda leci do Włoch, najpierw do Rzymu, potem Genui. Jego przystankiem jest niespełna 30-tysięczna miejscowość Chiavari w Ligurii. Tamtejszy klub Virtus Entella trzy lata temu po raz pierwszy awansował na zaplecze Serie A. W poprzednim sezonie Entella skończyła rozgrywki na 9. miejscu. Teraz też radzi sobie nieźle, będąc po 21. kolejkach na 8. miejscu, ostatnim premiowanym grą w barażach o Serie A.

- Z tego, co słyszałem, klub słynie z dobrej pracy z młodzieżą. To jeden z głównych powodów mojego wyjazdu, bo w Górniku nikt na mnie nie postawił. Po tym, jak z dnia na dzień, bez słowa zostałem z kilkoma kolegami odsunięty od pierwszej drużyny, to nie dostałem już powołania na kadrę. We włoskim klubie mam trenować z drużyną do lat 19., która gra we włoskiej Primaverze (najwyższa klasa rozgrywek juniorów we Włoszech - przyp. aut.) i świetnie tam sobie radzi. Z tego, co wiem, piłkarze z tego zespołu regularnie są też zapraszani do pierwszego zespołu - informuje Bartłomiej Gajda.

W grupie C włoskiej Primavery Virtus Entella po 12. kolejkach jest na drugim miejscu, tracąc ledwie dwa punkty do młodzieżowego zespołu Interu Mediolan. - Co dalej? Kontrakt z Górnikiem wygasa w czerwcu, już więc w tym okienku transferowym mogę podpisać umowę z nowym klubem. Jadę tam na razie na tydzień, a potem zobaczymy, co będzie dalej. Ten wyjazd to dla mnie na pewno szansa - podkreśla młody śląski obrońca.

Jarek Gajda

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.