Wiadomości

 • 3 lutego 2017
 • 5 lutego 2017
 • wyświetleń: 13208

Gmina zainstalowała mierniki pyłu. Oddychamy złym powietrzem

Gmina Czechowice-Dziedzice zakupiła dwa mierniki do pomiaru stężeń pyłu. Pierwsze dni pracy czujników potwierdzają przypuszczenia - jakość powietrza w naszym mieście jest bardzo zła. W piątek średniodobowa wartość pyłu PM10 przekroczyła wartość alarmową!

dym, smog
Gmina zakupiła dwa czujniki pyłu. Wyniki nie napawają optymizmem · fot. czecho.pl


Dobowe poziomy pyłu PM10 w Czechowicach-Dziedzicach01.02.2017
 • Lesisko - 694 µg/m3 (norma przekroczona o 1231%)
 • Lipowiec - 615 µg/m3 (norma przekroczona o 1091%)


02.02.2017
 • Lesisko - 249 µg/m3 (norma przekroczona o 441%)
 • Lipowiec - 482 µg/m3 (norma przekroczona o 855%)


03.02.2017
 • Lesisko - 360 µg/m3 (norma przekroczona o 638%)
 • Lipowiec - 428 µg/m3 (norma przekroczona o 759%)


04.02.2017
 • Lesisko - 163 µg/m3 (norma przekroczona o 289%)
 • Lipowiec - 205 µg/m3 (norma przekroczona o 363%)


05.02.2017
 • Lesisko - 249 µg/m3 (norma przekroczona o 440%)
 • Lipowiec - 224 µg/m3 (norma przekroczona o 396%)


poziom dopuszczalny - 50 µg/m3 (dobowy)
poziom alarmowy - 300 µg/m3 (dobowy)

Urządzenia zostały zainstalowane w centrum miasta (Urząd Miejski) oraz południowej części Czechowic-Dziedzic (Szkoła Podstawowa nr 3). Dwa kolejne pojawią się w północnej części miasta oraz w sołectwie Zabrzeg. Koszt zakupu jednego czujnika to 500 złotych brutto.

Czujniki działają od 1 lutego. Niestety pierwsze pomiary potwierdzają, że zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym w naszej gminie nie odbiegają od pomiarów z Pszczyny i Bielska-Białej, gdzie powietrze jest jedno z najgorszych w województwie śląskim.

Najgorzej było w środę 1 lutego. Wówczas średnia dobowa pyłu PM10 na obu czujnikach wynosiła powyżej 600 µg/m3! Przypominamy, że poziom dopuszczalny pyłu zawieszonego PM10 wynosi 50 µg/m3.

Od tego dnia dobowy wskaźnik pyłu cały czas oscyluje wokół poziomu alarmowego, czyli 300 µg/m3. W piątek 3 lutego średnia dobowa pyłu PM10 w centrum wyniosła 360 µg/m3. Jeszcze gorzej było na Lipowcu, gdzie pomiary dobowe wskazywały na zanieczyszczenie pyłem PM10 na poziomie 428 µg/m3. Wyniki w Czechowicach-Dziedzicach są gorsze niż zbierane przez urządzenia tego samego typu w Bielsku-Białej i Pszczynie!

W takich warunkach Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca bezwzględnie ograniczenie przebywania na zewnątrz, a najlepiej pozostanie w domu. Przy takich poziomach ogłasza się również alarm smogowy.

indeks jakości powietrza
Indeks jakości powietrza


Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach informuje, iż Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi na terenie kraju profesjonalne, autoryzowane pomiary zanieczyszczeń powietrza. - Niestety, systemem tym nie są objęte Czechowice-Dziedzice. Wyniki pomiarów prowadzonych przez WIOŚ są dostępne na stronie http://www.katowice.wios.gov.pl w zakładce monitoring środowiska. Bezpośredni link do nich można również znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, w zakładce Stan powietrza - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

W styczniu br. gmina Czechowice-Dziedzice po raz kolejny wystąpiła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o zainstalowanie na terenie naszej gminy profesjonalnej stacji pomiarowej do monitoringu zanieczyszczeń powietrza.

- Należy bowiem zaznaczyć, że pomiary dokonywane za pomocą urządzeń zakupionych przez Gminę Czechowice-Dziedzice mają charakter edukacyjny i pomocniczy. Najbliższa profesjonalna, automatyczna stacja pomiarowa WIOŚ, znajduje się na terenie miasta Bielsko-Biała - dodają urzędnicy.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj