czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 lutego 2017
  • 20 lutego 2017
  • wyświetleń: 7280

Z kranów w Kaniowie leciała brązowa woda - wyjaśnienia wójta

W ostatnich dniach z kranów w domach mieszkańców Kaniowa leciała brązowa woda. Dzieci i dorośli nabawili się licznych chorób skóry,

Brudna woda w Bestwinie - 02.2017 · fot. gminabestwina.info


O sprawie napisał portal gminabestwina.info. - Spory rejon Kaniowa obdarowany został cieczą, która swoją konsystencją przypominała kawę. Mieszkańcy już obliczają swoje straty nie tylko związane z koniecznością odpuszczania wody, ale również czyszczeniem instalacji, zwłaszcza w tych gospodarstwach, gdzie korzystają z chłodziarek z kostkarką lodu czy też z wymianą filtrów, bo po takiej dawce ich wymiana staję się natychmiastową koniecznością - czytamy na stronie.

W ślad za publikacją wysłane zostało pismo do wójta gminy Bestwina, Artura Beniowskiego z prośbą o wyjaśnienie sytuacji oraz o rekompensaty związane ze stratami, zarówno w sferze poniesionych kosztów wody, a także naprawy uszkodzonych urządzeń. Podkreślono również, że w wyniku korzystania z brudnej wody mieszkańcy nabawili się chorób skóry.

W piątek wójt udzielił portalowi odpowiedzi. Z jej treścią można zapoznać się poniżej.

Pismo wójta Bestwiny ws. jakości wody:

W odpowiedzi na maila z dnia 14 lutego informuję, że w dniu 13 lutego wykonywane było przepięcie nowej sieci wodociągowej wykonanej w rejonie ul. Żwirowej i Ludowej do istniejącej sieci wodociągowej.

Niestety w trakcie prac na istniejącej sieci wystąpiła awaria, w wyniku której woda została zabrudzona, co spowodowało szkodę dla mieszkańców nad czym bardzo ubolewam. Jednocześnie nadmieniam, iż natychmiast podjęto naprawę i po kilku godzinach w sieci pojawiła się czysta woda, a przez całą kolejną dobę wykonywano płukanie sieci.

Mam nadzieję, że podobna sytuacja nie będzie już miała miejsca w przyszłości, jednak podczas trwania tego typu prac nie można jej wykluczyć. Jak wiadomo bowiem w ostatnich dwóch latach, zintensyfikowaliśmy działania mające na celu wymianę starej, azbestowo - cementowej sieci wodociągowej znajdującej się na terenie sołectwa Kaniów. Wykonano już prace w rejonie wymienionych wyżej ulic oraz ul. Torowej, Poziomkowej i Malinowej.

W roku bieżącym zapisany w budżecie jest kolejny etap realizacji tej inwestycji w rejonie ul. Łabędziej i przyległych. Pragnę podkreślić, o czym wspominałem już wielokrotnie podczas spotkań z mieszkańcami, że poprawa stanu wody w Kaniowie jest i zawsze była dla mnie priorytetowa. Dlatego już w 2011r. wykonany został projekt wymiany sieci wodociągowej oraz uzyskano pozwolenie na budowę. Niestety na przestrzeni od 2011 do 2014r. zadanie to było kilkakrotnie usuwane z budżetu przez ówczesną Radę Gminy, kosztem innych inwestycji, również na terenie, sołectwa Kaniów. Dopiero w ubiegłym roku, dzięki przychylności Rady Gminy Bestwina, udało się rozpocząć tę najbardziej pożądaną dla mieszkańców Kaniowa inwestycję, która ma bezpośredni wpływy na ich jakość życia.

Dodatkowo pragnę poinformować, że administrator sieci wodociągowej Przedsiębiorstwo Komunalne "Kombest" sp. z o.o. - każde zgłoszenie o szkodach wynikających z jakości wody rozpatruje indywidualnie aby uczynić zadość poszkodowanym.

Z poważaniem Artur Beniowski - wójt Gminy Bestwina

aka / czecho.pl, źródło: gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.