Wiadomości

  • 23 lutego 2017
  • 24 lutego 2017
  • wyświetleń: 2407

Wystawa fotograficzna "Z kroniki Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwinie"

Za nami:

Koło Gospodyń Wiejskich w Bestwinie oraz Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie serdecznie zapraszają na wystawę fotograficzną "Z kroniki Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwinie" - 24 lutego (piątek) o godz. 16:00 w Muzeum Regionalne w Bestwinie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bestwinie - powstało w 1930 roku. Pierwszą prezeską Koła została Pani Maria Adamaszek. Głównym zadaniem Koła byto szerzenie oświaty rolniczej na wsi oraz wypracowanie właściwego statusu kobiet w naszej społeczności wiejskiej. Koło nie miało siedziby. Członkinie spotykały się w domu Pani Marii Adamaszek. Pod kierownictwem instruktorki z Krakowa uczyły się szycia haftu i trykotarstwa. Gospodynie uczestniczyły w regionalnych zjazdach Kół Gospodyń Wiejskich.

Koło było inicjatorem wielu poczynań na rzecz społeczeństwa. Wspaniale rozwijająca się działalność została przerwana wybuchem II Wojny Światowej. W 1947 roku przy udziale Gminnego Związku "Samopomoc Chłopska" jako organizacji zawodowej rolników, Koło Gospodyń Wiejskich w Bestwinie wznowiło swoją działalność. W tym czasie Koło liczyło 50 członkiń Prezeską została Pani Rozalia Czerpak. W 1950 roku zmienia się zarząd Koła. Funkcję Prezeski przejmuje Pani Helena Góra. Z pomocą Gminnej Spółdzielni powstaje Ośrodek "Nowoczesna Gospodyni". Ponownie zmienia się zarząd - prezeską zostaje Pani Maria Tomanek. Zmiany społeczno-gospodarcze kraju wyznaczyły kierunki działania Koła jako propagatora nowych form produkcji roślinnej, zwierzęcej i ogrodniczej. W 1969 roku obowiązki Prezeski Koła przejmuje Pani Helena Solich, która pełni je przez 35 lat.

W roku 2004 funkcję prezeski obejmuje Pani Jadwiga Ozimina, która z poszanowaniem historii i tradycji, pełni obowiązki po dziś dzień.

Muzeum Bestwina

aka / czecho.pl

źródło: gminabestwina.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj