czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2017
  • wyświetleń: 5984

Gmina chce uzyskać dofinansowanie do montażu ogniw fotowoltaicznych

Aktualnie gmina Czechowice-Dziedzice nie dofinansowuje mieszkańcom kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych. Jednak jeszcze w tym roku urzędnicy zamierzają przystąpić do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Odnawialne Źródła Energii (OZE) i uzyskać dofinansowanie do montażu ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Wykonawcą całego zadania byłaby firma wybrana przez gminę, a z dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych mogłyby korzystać również osoby fizyczne, czyli właściciele domów jednorodzinnych. Przygotowanie wniosku wymaga jednak przeprowadzenia szczegółowej analizy techniczno-ekonomicznej, dotyczącej poszczególnych budynków, w których miałaby być realizowana taka inwestycja. To zaś będzie możliwe dopiero po ustaleniu kręgu potencjalnych inwestorów, zainteresowanych instalacją ogniw fotowoltaicznych, czy też pomp ciepła, w swoich budynkach.

Ogniwa fotowoltaiczne są jedną z technologii korzystających z Odnawialnych Źródeł Energii. Ze względu na nadal stosunkowo wysoki koszt tej technologii, stanowią one jednak tylko niewielki procent rozwiązań z sektora OZE, stosowanych w budynkach prywatnych w Polsce.

- W tej chwili, z myślą o walce z tzw. niską emisją oraz powodowanymi przez nią zanieczyszczeniami powietrza, priorytetem dla nas jest likwidacja możliwie dużej ilości starszych typów kotłów na paliwa stałe, ogrzewających domy mieszkalne na terenie gminy Czechowice-Dziedzice - tłumaczy burmistrz Marian Błachut. - W pierwszej kolejności chcielibyśmy położyć nacisk na likwidację najbardziej uciążliwych dla powietrza atmosferycznego przydomowych kotłowni. W tym celu, jeszcze w bieżącym roku, chcemy uruchomić i zrealizować gminny program dopłat do wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne kotłownie gazowe - dodaje.

Równolegle z tym, priorytetowym dla poprawy stanu powietrza działaniem, gmina będzie starała się wspierać inne, np. instalację paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, czy też pomp ciepła.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.