czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 1 marca 2017
 • wyświetleń: 2678

Akademia Aktywnego Turysty: jaki śpiwór wybrać?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Trekmondo" podaj

Artykuł sponsorowany:

Sklep Trekmondo, mieszczący się w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Mazańcowickiej 20, przygotował dla turystów poradnik, dzięki któremu dowiecie się jak wybrać właściwy dla siebie śpiwór. Ta wiedza z pewnością przyda się przy wielu eskapadach.Jaki kupić śpiwór, żeby się dobrze wyspać i nie zmarznąć?Zakup śpiwora nie jest sprawą łatwą. Z pozoru banalna rzecz, a w konfrontacji z rzeczywistością wybór odpowiedniego śpiwora staje się dużym wyzwaniem.

Zazwyczaj w sklepie, wtedy gdy stajemy oko w oko ze sprzedawcą, ostrożnie padają niewinne pytania - a dlaczego tak się dzieje? - po prostu nie wiemy właściwie o co pytać!

Dla wielu potencjalnych Klientów sprawa ogranicza się do tego, że ma być ciepło, tanio i wygodnie. Chcąc świadomie dokonać właściwego wyboru produktu należy sobie uświadomić, że każdy śpiwór uszyty jest z myślą o konkretnych warunkach - jego krój, wypełnienie, materiał - wszystko po to, by śpiwór był funkcjonalny.

Sklep Turystyczny Trekmondo, - ul. Mazańcowicka 20, Czechowice-Dziedzice


Mając na uwadze zadowolenie swoich Klientów podsuwamy kilka sprawdzonych pytań, które pomogą w szybki sposób zawęzić nasze zainteresowanie do sprzętu, który będzie dla nas odpowiedni. Potem tylko trzeba się zdecydować na konkretną markę i wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyruszyć na turystyczne szlaki.

Z doświadczenia wiemy, że każdy aktywny turysta jest jak kot - ma swoje upodobania, przetarte ścieżki i priorytety. Będzie dobrze, gdy od razu sobie określimy obszar naszych turystycznych zainteresowań.

Jeżeli preferujemy spływy kajakowe to od początku wiemy, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup śpiwora z wypełnieniem syntetycznym, mimo tego, że puchowy jest lekki, ciepły i da się go skompresować do mini wymiarów. Pytacie dlaczego ? - puch, naturalny cud natury grzeje, izoluje i daje komfort tylko wtedy, gdy włókna posiadają sprężystość, czyli zdolność do "nadymania się". W przypadku gdy włókna są narażone na wilgoć następuje efekt "zbrylenia", a wtedy zdolność izolacyjna rażąco spada.

Zatem śpiwory puchowe są idealne do pieszych wędrówek , najlepiej sprawdzają się w ekstremalnych warunkach i ze względu na stosowanie specjalistycznych materiałów, impregnacji zatrzymujących wilgoć są zdecydowanie droższe.

Jeżeli ktoś z Was już się zdecyduje na kupno śpiwora puchowego musi mieć na uwadze, że na rynku są dostępne dwa rodzaje puchu: kaczy i gęsi. Jeżeli zależy nam na skutecznej izolacji oraz zminimalizowaniu wagi śpiwora zaleca się puch gęsi.

Dla zainteresowanych zakupem tego typu śpiwora podajemy kilka dodatkowych wskazówek na co należy zwrócić uwagę :
 • jaki jest stosunek pierza do puchu? Czym więcej puchu tym cieplej - zazwyczaj stosunek ten wynosi 90/10,
 • jaki jest współczynnik sprężystości puchu [CUI]? - im wyższy tym lepsza izolacja - dobre śpiwory zaczynają się od 600 CUI. Puch najwyższej próby osiąga nawet do 900 CUI
 • czy puch stosowany w wypełnieniu jest antyalergiczny?


Przechodząc do sprawy podstawowej, tj. zagwarantowania właściwego termicznego komfortu snu, należy mieć na uwadze, że każdy producent podaje szczegółowe informacje o zakresach temperatur. Zgodnie z normą EN13537, określającą europejski standard izolacji termicznej wyróżnia się:
 • Górna granica komfortu (T-max) - przeciętny mężczyzna nie poci się nadmiernie, a zbyt wysoka temperatura nie zakłóca jego snu;
 • Temperatura komfortowa (T-comfort) - przeciętna kobieta może spać nieprzerwanie;
 • Dolna granica komfortu (T-limit) - temperatura, w której przeciętny mężczyzna jest w stanie spać nieprzerwanie w pozycji lekko podkurczonej;
 • Temperatura ekstremalna (T-extreme) - temperatura, w której przeciętna kobieta jest w stanie przetrwać noc, jednak w przypadku zaśnięcia na dłużej niż 6 godzin jest zagrożona wystąpieniem hipotermii.


Tak więc podstawowe pytania:
 • Czy śpiwór puchowy, czy tez syntetyczny? A może hybryda? Tu pomyślmy o tym w jakich warunkach będziemy go użytkować i czy jesteśmy w stanie ochronić śpiwór przed nadmiernym zawilgoceniem.
 • Jakie temperatury komfortu nas interesują?
 • Jakie maksymalne wymiary śpiwora po spakowaniu oraz waga są dla nas do zaakceptowania?


Na zakończenie należy się zastanowić nad detalami, rodzajem zamka (czy mamy w planie łączenie śpiworów), kształtem, wymiarami. W tym przypadku nie ma lepszej rady jak zaprosić Was do sklepu, żeby chwilę poleżeć i oswoić się z każdym modelem.

Zapraszamy do sklepu TREKMONDO - miejsca na podłodze jest na tyle dużo, że wymagający Klienci mogę leżeć i testować śpiwory od rana do nocy - my oprócz fachowej porady gwarantujemy każdej osobie kubek ciepłej herbaty.

Chcesz przetestować śpiwór marki Rab? Jest to możliwe od zaraz!Aktualna i pełna oferta znajduje się na stronie www.trekmondo.pl. Wszystkie towary dostępne tamże są również fizycznie dostępne w sprzedaży stacjonarnej.

Godziny otwarcia sklepu stacjonarnego (Czechowice-Dziedzice, Mazańcowicka 20):
 • poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
 • sobota: 9.00 - 13.00


Sklep stacjonarny posiada dogodną lokalizację, znajdując się tylko dwie minuty jazdy samochodem od skrzyżowania DK-1 z ul. Ligocką. Na miejscu znajduje się przestronny parking dla Klientów.

Lokalizacja:Sklep Turystyczny TREKMONDO

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Mazańcowicka 20

tel. +48 32 307 54 76
fax +48 32 739 03 12