Wiadomości

  • 6 maja 2006
  • wyświetleń: 1012

Opera Rinaldo w Czechowicach

Opera Rinaldo w Czechowicach


Już 21 maja w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wielka opera George’a Friderica Handla „Rinaldo”. Początek o godz. 16.00.

Wielka opera George’a Friderica Handla „Rinaldo” powstała w roku 1711. Jej treść oparta jest na eposie rycerskim „Jerozolima wyzwolona” Torquata Tassa, przedstawiającym literacko – baśniowy obraz zmagań chrześcijan z muzułmanami w czasie pierwszej wyprawy krzyżowej. W Polsce dzieło to jest mało znane, choć spopularyzował je słynny film „Farinelli, ostatni kastrat” Franco Zefirellego. Opera obfituje w piękne melodie, wśród których zwraca szczególną uwagę wzruszająca aria „Lascia ch’io pianga”.

Realizacja „Rinalda”, którego premiera odbyła się w trakcie ubiegłrocznego festiwalu „Alkagran” zaaranżowana została z myślą o współczesnym odbiorcy. Służyć temu ma między innymi polskie tłumaczenie partii dialogowanych dokonane przez Barbarę Bielaczyc i Jarosława Kitalę oraz skompilowanie dwóch wersji dzieła – pierwotnej oraz późniejszej, z roku 1731. Wyeksponowane także zostały chrześcijańskie motywy opery.

Jest rok 1099. Jerozolima, zdobyta przez Arabów, od prawie ćwierćwiecza pozostaje pod ich rządami. Krzyżowcy, pod wodzą francuskiego księcia Godfryda de Bouillon, wyruszyli na pierwszą krucjatę, aby odzyskać Grób Święty. Sławą największego rycerza spośród nich cieszy się zaręczony z córką księcia Rinaldo. Muzułmański król Jerozolimy, Argante, wraz z czarownicą Armidą szukają sposobu na unieszkodliwienie sławnego wojownika...

ups / czecho.pl; MDK

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.