czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 marca 2017
  • 13 marca 2017
  • wyświetleń: 13100

Park na osiedlu Północ jako wzór zagospodarowania przestrzeni

Park na osiedlu Północ w Czechowicach-Dziedzicach jako jeden z dwóch w Polsce (obok Chorzowa), powstał na zdegradowanych miejskich obszarach. Czasopismo "Wspólnota" stawia go jako wzór do naśladowania dla innych miast.

Reklama

lotnicze, Czechowice-Dziedzice, osiedle Północ
Północne dzielnice Czechowic-Dziedzic · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- Wiele miast zmaga się z problemem braku wolnych, niezabudowanych przestrzeni. Duża ilość budynków a także wysokie ceny gruntów są barierą dla rozwoju terenów zieleni. W centrach dość często znajdują się natomiast spore zasoby niewykorzystanych terenów poprzemysłowych, które poza możliwością zabudowy mieszkaniowo-biurowej, stanowią duży potencjał do przekształcenia ich w pełnowartościowe, oryginalne miejskie parki. Z takich rozwiązań coraz częściej korzystają także polskie miasta. Parki miejskie na zdegradowanych obszarach powstały w Chorzowie i Czechowicach-Dziedzicach - czytamy w artykule "Wspólnoty".

Park osiedlowy przy Osiedlu Północ powstał w latach 2009-2010 na terenie będącym niegdyś zapleczem dla wybudowanego w latach 80-tych osiedla domów wielorodzinnych w Czechowicach-Dziedzicach. Obecnie znajdują się u obiekty o charakterze sportowo-rekreacyjnym: boisko piłkarskie, boiska do siatkówki i koszykówki, skate park ze ścianą do graffiti, plac zabaw, górka saneczkowa oraz siłownia plenerowa.

- Rozległy park okazał się być doskonałą przestrzenią do organizacji, zarówno masowych, jak i bardziej kameralnych imprez kulturalnych, artystycznych i sportowych - pisze "Wspólnota".

Zapaleńcy 2016 - Aktywny Dzień Dziecka - 11.06.2016
Od czterech lat na terenie Parku Północ organizowany jest Aktywny Dzień Dziecka · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Przypominamy, że na budowę parku wydano około 3 mln złotych. Gmina pozyskała 2,1 mln złotych dofinansowania na ten cel w ramach Programu Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Cały artykuł dostępny jest na stronie czasopisma Wspólnota.

Górka saneczkowa w Parku Północ
Górka saneczkowa w Parku Północ · fot. czecho.pl


"Wspólnota" - pismo o tematyce samorządowej, docierające do 98 proc. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Zawiera analizy prawne i ekonomiczne, nowości z procesu legislacyjnego, dobre praktyki funkcjonowania administracji publicznej oraz reportaże samorządowe.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.