Wiadomości

  • 20 marca 2017
  • wyświetleń: 2450

Akademia Aktywnego Turysty: Jak przygotować się do zakupu raków?

Artykuł sponsorowany:

Sklep Trekmondo, mieszczący się w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Mazańcowickiej 20, przygotował dla turystów kolejny poradnik z cyklu "Akademia Aktywnego Turysty".

Sklep Turystyczny Trekmondo, - ul. Mazańcowicka 20, Czechowice-Dziedzice


Zróbmy raki z szyn, wejdźmy w nich na EverestKażdy miłośnik górskich wędrówek wie, że na wiosnę, gdy tylko słońce zaczyna topić śnieg, choćby nie wiem co - trzeba spakować plecak i wyruszyć na górskie szlaki. Nieważne czy chodzimy, czy biegamy - wtedy liczą się tylko chwile radości z pierwszych godzin spędzonych na świeżym powietrzu. Jednak ten przejściowy okres przed wyruszeniem w trasę wymaga od każdego z nas starannego przygotowania.

Doświadczeni turyści lub biegacze na pewno wiedzą w czym problem - idąc w góry do końca nie wiemy czy to już wiosna, czy jeszcze koniec zimy. Chcąc być odpowiedzialnym wobec samego siebie oraz ekip ratowniczych, oprócz ciepłej odzieży, latarki, tabliczki czekolady i gwizdka sygnalizacyjnego, pozwalającego w nagłych wypadkach wzywać pomoc, koniecznie musimy zabrać na buty kolce. W tym czasie nie należy do rzadkości, że w trakcie wędrówki czy biegania musimy wejść na płat śniegu, a co najważniejsze, bezpiecznie z niego zejść.

W obecnych czasach nie zastanawiamy się, jak to się stało, że na sklepowych półkach mamy duży wybór sprzętu umożliwiającego poruszanie się po śniegu lub lodzie - a wielka szkoda, gdyż minęło dużo czasu od kiedy rodzina kowali niemieckiego pochodzenia o nazwisku Grivel, zamiast produkować narzędzia rolnicze, podkuwała skórzane buty metalowymi ćwiekami. Wiele pokoleń musiało pracować na to, żeby kiedyś ktoś mógł powiedzieć, że dzięki niezwykłej pasji stara kuźnia było początkiem wprowadzenia na rynek wysokiej klasy sprzętu alpinistycznego, dzięki któremu obecnie poruszanie się w skale i lodzie nie stanowi większego problemu.

Trekmondo
Henry Grivel w swojej kuźni


Historycznym wydarzeniem możemy nazwać spotkanie kowali z angielskim inżynierem kolejnictwa Oskarem Eckensteinem, który ponoć wypowiedział zdanie: "Zróbmy raki z szyn, wejdźmy w nich na Everest". Długo nie trzeba było czekać, by marzenia dosłownie i w przenośni przekuć w czyn: w 1936 roku do produkcji raków została wykorzystana stal nikiel-chrom-molibden. Para ważyła 360 g. Raki te zostały użyte do m.in. pierwszych wejść na Mt. Everest, K2 czy Kangchenjungę.

Tyle pięknej historii, a co z naszymi kolcami? Celowo używamy ogólnego określenia, gdyż na rynku istnieje pod różnymi nazwami bardzo szeroki wybór sprzętu umożliwiającego poruszanie lub nawet bieganie po śniegu czy lodzie. Przechodząc do zasadniczej kwestii w dalszych rozważaniach określenie "kolce" zamienimy na "raki".

Jak zatem przygotować się do zakupu raków? Należy pamiętać, że wybór odpowiednich raków jest uzależniony nie tylko od rodzaju powierzchni po której będziemy chodzić, ale również od posiadanego obuwia. Można to inaczej określić: albo kupujesz raki i potem do niego odpowiednie obuwie lub do butów które posiadasz dopasowujesz raki - tego typu zabawa w doborze jest wynikiem zastosowania rozwiązań mocujących raki z butem.

Niestety tak to już działa i nie mamy na to żadnego wpływu. Mając na uwadze, że wiele osób szuka czegoś dobrego i uniwersalnego, niekoniecznie dla profesjonalnych zdobywców szczytów, firma Grivel wypuściła na rynek produkt który łączy historię z teraźniejszością - "Raczki Ran". To hit ostatnich czasów. Dzięki innowacyjnej metodzie mocowania (elastycznym gumowym paskom) założenie ich na but zajmuje dosłownie minutę. Możemy zapewnić, że to rozwiązanie cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mniej zaawansowanych turystów, ale przede wszystkim wśród biegaczy górskich.

W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do odwiedzenia turystycznego sklepu Trekmondo mieszczącego się w Czechowicach -Dziedzicach przy ulicy Mazańcowickiej 20.

Pełna gamę raków i raczków dostępnych w sklepie Trekmondo znajdziecie tutaj: https://trekmondo.pl/akcesoria-wspinaczkowe/raki/

A poniżej krótki filmik prezentujący raczki Ran marki Grivel:Aktualna i pełna oferta Sklepu Turystycznego Trekmondo znajduje się na stronie www.trekmondo.pl. Wszystkie towary dostępne tamże są również fizycznie dostępne w sprzedaży stacjonarnej.

Godziny otwarcia sklepu stacjonarnego (Czechowice-Dziedzice, Mazańcowicka 20):
  • poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  • sobota: 9.00 - 13.00


Sklep stacjonarny posiada dogodną lokalizację, znajdując się tylko dwie minuty jazdy samochodem od skrzyżowania DK-1 z ul. Ligocką. Na miejscu znajduje się przestronny parking dla Klientów.

Lokalizacja:Sklep Turystyczny TREKMONDO

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Mazańcowicka 20

tel. +48 32 307 54 76
fax +48 32 739 03 12

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Trekmondo" podaj