Wiadomości

  • 26 marca 2017
  • 28 marca 2017
  • wyświetleń: 7269

[ZDJĘCIA] 75. rocznica powołania AK w Czechowicach-Dziedzicach

W poniedziałek 27 marca w Willi Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 75. rocznicę powołania Armii Krajowej w Polsce.

Obchody 75. rocznicy powołania AK w Czechowicach Dziedzicach - 27.03.2017 · fot. mat. organizatora


Obchody w Czechowicach-Dziedzicach kończą cykl imprez poświęconych rocznicy. Całość obchodów zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej. - Pierwszym wydarzeniem był konkurs historyczny dla młodzieży szkolnej, którego gala finałowa miała miejsce w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - tłumaczy Zygmunt Mizera, odpowiedzialny z przebieg czechowickich uroczystości. - Drugim było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Kościele Garnizonowym w Bielsku. Natomiast poniedziałkowa część obchodów zakończyła cykl. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że SPAK zdecydował o organizacji tej imprezy właśnie w naszym mieście, zwłaszcza, że była to wyjątkowa możliwość spotkania młodzieży z naszych szkół z Kombatantami, prawdziwymi uczestnikami historii i bohaterami Armii Krajowej - dodaje.

Podczas wydarzenia w Czechowicach wręczone zostały odznaczenia Pro Patria dla osób i instytucji, które szczególnie przyczyniły się do kultywowania pamięci o Armii Krajowej. Wśród wyróżnionych znalazło się Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Janusza Kusocińskiego oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie. Odznaczono także zasłużone dla kultywowania historii osoby: Starostę Andrzeja Płonkę, Pana Hieronima Bajora prezesa SPAK, Zygmunta Mizerę, Stanisława Zygmunta Pankowskiego - żołnierza AK, Andrzeja Sikorę oraz Krzysztofa Szczypkę.

Podczas obchodów zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu historycznego o działaniach Armii Krajowej w naszym regionie, które wygłosił Jacek Cwetler oraz występu Chóru Moniuszko. Głos zabrali także goście honorowi, między innymi por. Jan Dąmbrowski - uczestnik Powstania Warszawskiego, Żołnierz AK oraz wiceminister Stanisław Szwed.

Armia Krajowa Powstała 14. Lutego 1942 z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego. Zadaniem AK było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.