Wiadomości

  • 26 marca 2017
  • 28 marca 2017
  • wyświetleń: 9719

Znamy koncepcje trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego

Znana jest już ostateczna koncepcja trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego. Rozstrzygnięto także przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i prowadzenie nadzoru autorskiego dla tego zadania.

Jezioro Goczałkowickie
Nowa trasa będzie biegła malowniczymi terenami wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego · fot. Powiat


W maju zeszłego roku powiat pszczyński zlecił wykonanie koncepcji trasy wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego. Przy jej tworzeniu z wykonawcami współpracowały wszystkie samorządy zaangażowane w projekt (pięć gmin - Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna, Strumień, Chybie, Czechowice-Dziedzice i trzy powiaty - bielski, cieszyński pszczyński) oraz przedstawiciele Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko.

- Prace nad koncepcją rozpoczęły się w maju zeszłego roku i od tego czasu odbyliśmy wiele wizji w terenie. Wspólnie ze wszystkimi partnerami długo omawialiśmy ostateczny przebieg trasy. Po otrzymaniu dokumentacji i zweryfikowaniu kosztów okazało się, że gdybyśmy chcieli zrobić całość według założeń koncepcji, inwestycja wyniosłaby dużo więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Dlatego realizację projektu podzieliliśmy na etapy - wyjaśnia Szymon Sekta, koordynator projektu i sekretarz powiatu.

Trasa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego
23 marca w pszczyńskim starostwie podpisano umowę z przedstawicielami dwóch firm, które opracują dokumentację projektową dla zadania pn. "Trasa rowerowa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego" · fot. Powiat


- Pierwszy odcinek planujemy zrobić jako samorządy, składając wniosek o dofinansowanie z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Kolejne odcinki byłyby realizowane w ramach innych inwestycji - GPW zadeklarowało już remont zapory bocznej - od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki, a po północnej stronie zbiornika przebiegać będą ścieżki rowerowe wyznaczone przez gminę Pszczyna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - zaznacza Szymon Sekta.

Według stworzonej koncepcji, w ramach odcinka realizowanego przez samorządy, rowerzyści będą mogli rozpocząć jazdę wzdłuż jeziora od skrzyżowania DW939 z ul. Wierzbową w Łące, by drogą technologiczną wzdłuż zbiornika GPW udać się w kierunku "Rybaczówki". Następnie będzie można przejechać ulicami Łukasiewicza, Grottgera, Drzymały, Dąbrowskiego i Podlaską do końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego (granica administracyjna powiatów), a później do skrzyżowania z ul. Podgroble w Chybiu - łącznie ok. 16,7 km.

Trasa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego
Przebieg trasy wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego na odcinku, który zrealizują samorządy · fot. Powiat


Początkiem lutego ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i prowadzenie nadzoru autorskiego dla tego zadania. Pierwszą część dokumentacji wykona firma "MaksiPlan" S.c. Michał Skotnica, Maciej Markiel (dokumentacja obejmie projekt od skrzyżowania DW939 z ul. Wierzbową w Łące do końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego), z kolei drugą część wykona firma Szafron Szendzielorz Projekt Tomasz Szendzielorz ze Studzienic (tutaj dokumentacja obejmie projekt od końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego do skrzyżowania z ul. Podgroble w Chybiu). Na Bajerce ma również zostać zaprojektowany pomost.

Goczałkowice, jezioro goczałkowickie
Docelowo trasa ma przebiegać wokół całego Jeziora Goczałkowicego · fot. pless.pl


Złożenie wniosku w ramach unijnego programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska będzie możliwe dzięki współpracy polskich samorządów z czeskim partnerem (samorządy: mesto Havirov i obec Terlicko), z którymi powiat pszczyński prowadzi rozmowy. Docelowo bowiem trasa rowerowa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego będzie się łączyć wytyczoną trasą rowerową z czeskim jeziorem Terlicko.

Aby pozyskać dofinansowanie, wniosek projektowy musi zostać złożony do 30 września. To, czy inwestycja otrzyma dofinansowanie okaże się w pierwszym kwartale 2018 roku.

ups / czecho.pl

źródło: Powiat pszczyński

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.