Wiadomości

  • 27 marca 2017
  • wyświetleń: 3395

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży - ZSTiL w Bergheim

Jak co roku uczniowie ZSTiL odwiedzili partnerską szkołę zawodową Berufskolleg des Rhein- Erft-Kreises w Bergheim.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży - ZSTiL w Bergh
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży - ZSTiL w Bergheim · fot. ZSTiL


W dniach od 7 do 16 marca 22-osobowa grupa wraz z opiekunami przebywała w Bergheim w ramach współpracy Powiatu Bielskiego z Powiatem Erf. Wyjazd młodzieży odbył się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej i Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

W czasie tygodniowego pobytu uczniowie bliżej poznali malownicze miasta powiatu, historię, zabytki i dzień dzisiejszy regionu. Uczniowie oczarowani byli w Kolonii przepiękną gotycką katedrą, symbolem miasta -Kőlner Dom. W Muzeum Czekolady (Schokoladenmuseum) grupa poznała historię produkcji czekolady od czasów plemion indiańskich, obserwowała procesy wytwarzania czekolady i naturalnie degustowała słodkie wyroby.

Zwiedzanie Muzeum Najnowszej Historii Niemiec- Haus der Geschichte w Bonn było dla uczniów prawdziwą lekcją historii, podczas której poznali historię Niemiec od zakończenia II-giej wojny światowej aż do zjednoczenia obu państw niemieckich.

Niezapomniany dla wszystkich był również pobyt w Koblencji, malowniczym mieście, którego największymi atrakcjami są najpotężniejsza nad Renem twierdza i fortyfikacja pruska Ehrenbreitstein oraz Deutsches Eck - miejsce spływu Mozeli do Renu. Z murów fortecy, do której wjeżdża się kolejką linową można podziwiać panoramę miasta oraz monumentalny konny pomnik cesarza Wilhelma I.

W ramach praktyk zawodowych, które przewidziane są w programie wymiany uczniowie (gastronomowie, hotelarze) pokazali swoje umiejętności zawodowe w miejscowych zakładach gastronomicznych, a mechatronice i informatycy zgłębiali tajniki swego fachu pod okiem niemieckich kolegów w nowocześnie wyposażonych pracowniach szkolnych.

Uczniowie spotkali się również z dyrekcją partnerskiej szkoły oraz uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Miłym akcentem była także wizyta w Starostwie Powiatowym w Bergheim i ciepłe spotkanie z władzami powiatu.

Udział w wymianie był dla uczniów wspaniałym przeżyciem i wielką przygodą.W kwietniu czekamy na naszych niemieckich przyjaciół, którzy odwiedzą naszą szkołę i nasze miasto.
Anna Sikorska, Wioletta Kosińska

Anna Sikorska, Wioletta Kosińska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.