Wiadomości

  • 29 marca 2017
  • wyświetleń: 6556

Taksówkarze walczą z nielegalnymi przewoźnikami w regionie

Taksówkarze z Pszczyny zebrali się w grupę i walczą od kilku tygodni z nielegalnymi przewoźnikami w naszym regionie. Zatrzymali przy współpracy z policją już także bielszczanina. Zapowiadają kolejne prowokacje, między innymi w Czechowicach-Dziedzicach. Wcześniej dali się już we znaki także quasi taksówkarzom w Krakowie.

GAP Grupa antyprzewozowa, taksówka, taxi
Pszczyńska Grupa Antyprzewozowa · fot. facebook.com


Taksówkarze z Pszczyny uformowali Grupę Antyprzewozową (w internecie pojawiają się także jako GAP Pszczyna). Za cel postawili sobie wyeliminowanie z rynku przewoźników, którzy nie posiadają odpowiedniej licencji, badań czy kasy fiskalnej. - Pomysł pojawił się, gdy rekrutację w Pszczynie rozpoczął Uber (amerykańskie przedsiębiorstwo umożliwiające transport osób zamawiany poprzez specjalną aplikację internetową - przyp red.) - mówi Marcin Sikora, jeden z członków GAP.

Kilka tygodni temu taksówkarze spotkali się w ratuszu z burmistrzem Pszczyny, zastępcą burmistrza, a także przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Nakreślili problem nielegalnych przewozów i opisali sposób w jaki chcą z nimi walczyć.

GAP Grupa antyprzewozowa, taksówka, taxi
Pszczyńscy taksówkarze rzucili rękawice nielegalnym przewoźnikom. · fot. facebook.com


Marcin Sikora mówi, że podczas interwencji taksówkarze nie przekraczają żadnych zasad i nie łamią prawa, a schemat prowokacji zazwyczaj wygląda podobnie.

"Lewusów" - jak ich sami nazywają - szukają w internecie, w serwisach ogłoszeniowych i portalach społecznościowych. Taksówkarze dzwonią jako potencjalni klienci do nielegalnych - w ich opinii - przewoźników, proszą o transport, a gdy dochodzi do płatności i przewoźnik nie wystawia dokumentu potwierdzającego płatność, dzwonią po policję.

gap
Za każdym razem na miejsce wzywana jest policja. · fot. facebook.com


Najczęściej na miejscu, które było celem podróży, blokują innymi pojazdami wyjazd nielegalnemu przewoźnikowi i przywdziewają odblaskowe kamizelki. Funkcjonariusze policji na miejscu wypisują notatkę, którą przekazują dalej, do Inspekcji Transportu Drogowego. Ta ostatnia może ostatecznie ukarać nielegalnego przewoźnika (kara może wynieść do 10 tys. złotych).

Wśród osób, którą być może czekają takie konsekwencje jest także bielszczanin, zatrzymany w poniedziałek w Pszczynie. Dodatkowo mężczyznę czeka kara za wykroczenie skarbowe.

Dlaczego taksówkarze walczą z nielegalnymi przewoźnikami? Nie ukrywają, że bez konieczności ponoszenia kosztów działalności gospodarczej i posiadania odpowiednich dokumentów "nielegalni" są w stanie zaoferować usługę za cenę o połowę niższą, chociaż zdarzało się, że na niektórych trasach była ona nawet wyższa niż u prawdziwego taksówkarza.

GAP Grupa antyprzewozowa, taksówka, taxi
Zablokowany nielegalny przewoźnik · fot. facebook.com


Akcja powtarzana jest raz w tygodniu i nie tylko w Pszczynie. Grupa Antyprzewozowa była już w Krakowie, planuje także interwencję w Czechowicach-Dziedzicach. Współpracuje również z podobnymi zespołami z innych miejscowości, między innymi z Warszawy i Wrocławia.

Dotychczas zatrzymano kilku "lewusów". Tylko raz nielegalny przewoźnik starał się uciec z miejsca. Był tak zaskoczony akcją taksówkarzy, że zostawił na miejscu samochód.

new / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.