Wiadomości

  • 5 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 2967

Powinniśmy w sposób szczególny zadbać o kulturę na drogach

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" albo co gorsza na samym czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć za kierownicą.

korek, dk1
Powinniśmy w sposób szczególny zadbać o kulturę na drogach · fot. pless.pl


Do częstych grzechów kierowców, którzy nie potrafią opanować się za kierownicą, zaliczyć można: niestosowanie kierunkowskazów, jazdę skrajnym lewym pasem służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, rozmowy przez telefon komórkowy, parkowanie gdzie popadnie, nie wpuszczanie samochodów z jezdni podporządkowanej, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nadmierną prędkość czy przyspieszanie przed pasami na widok pieszego lub na widok wyprzedzającego nas samochodu.

- Jazda po naszych drogach może czasem wywoływać frustrację i nie zawsze jest łatwa. Każdemu zdarza się popełniać błędy. Od tego, jaka jest kultura kierowców, zależy to, jakie będą tego skutki. Kultura jazdy w sposób oczywisty zwiększa także płynność ruchu. Przejawy uprzejmości za kierownicą to wszystkie te gesty, które uczestnicy ruchu drogowego - kierujący i piesi - zrobią ponad to, co określają przepisy ruchu drogowego - informuje nadkomisarz Elwira Jurasz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in jazdę na tzw. "suwak", parkowanie gdy istnieje możliwość w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, zatrzymanie się w celu udzielenia pomocy w przypadku awarii pojazdu innego kierowcy, ustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdowi wyjeżdżającemu z drogi podporządkowanej, czy też gesty podziękowania za okazaną pomoc na drodze lub przeproszenia innego uczestnika ruchu drogowego w przypadku popełnienia błędu.

- Może chociaż tego jednego dnia warto powstrzymać się od używania klaksonu i okazać nieco cierpliwości pieszemu, który przed przejściem zastanawia się czy wejść na jezdnię lub okazać nieco wyrozumiałości pojazdom opatrzonym literką "L". Dlatego bądźmy uprzejmi na drogach - dodaje policjantka.

ab / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.