Reklama

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 6202

[ZDJĘCIA] XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu

Po raz czternasty w sołectwie Zabrzeg przeprowadzono tradycyjny "Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną". Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu - 9.04.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Konkurs ma na celu zachęcić - zwłaszcza dzieci i młodzież - do kultywowania pięknej tradycji wykonywania i święcenia palm wielkanocnych. W tym roku zgłoszono ponad pięćdziesiąt palm - różnej wielkości i rozmaicie zdobionych. Najwyższe z trudem przywieziono, bądź przyniesiono do kościoła.

Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, oceniała tylko palmy wykonane własnoręcznie, zwracając szczególną uwagę na pomysł artystyczny, kompozycję, wygląd oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją.

XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu - 9.04.2017
XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu - 9.04.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Palmy wykonane na konkurs nawiązywały, zarówno formą jak i surowcem, do tradycyjnych palm wielkanocnych występujących dawniej na naszym terenie. A takie wykonywane były z naturalnych surowców: trzciny pospolitej, cisu, "kocanek" - gałązek wierzbowych czy też brzozy. Elementem uzupełniającym były suszone i barwione kwiaty, wstążki i kwiaty wykonane z bibuły.

Najpiękniejsza palma wykonana została przez rodzeństwo Olę i Kacpra Juszczyk. To właśnie im burmistrz wręczył nagrodę główną tegorocznej edycji konkursu.

XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu - 9.04.2017
XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu - 9.04.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Po uroczystej sumie odprawionej przez księdza proboszcza Krzysztofa Szopę, w której wraz z zabrzeską rodziną parafialną uczestniczyli: burmistrz Marian Błachut, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, sołtys Andrzej Puskarczyk oraz radni - Krzysztof Jarczok i Jerzy Kwaśniewski, wręczono nagrody. Szerokie grono fundatorów zapewniło w tym roku upominki rzeczowe wszystkim uczestnikom konkursu.

Łukasz Kwaśniewski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.