czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2017
  • 10 czerwca 2017
  • wyświetleń: 3955

Już w ten weekend odbędzie się kolejna edycja Industriady

Za nami:

Industriada 2017 odbędzie się 10 czerwca. Weźmie w niej udział 47 przemysłowych zabytków z 28 miast województwa śląskiego.

Industriada, Elektrociepłownia Szombierki
Elektrociepłownia Szombierki · fot. Oskar Piecuch


Tegoroczny program Industriady konstruowany jest w rytmie maszyny - to motyw przewodni festiwalu. 8 maja Industriada odsłoni pierwsze punkty tego programu.

Industriada to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W ubiegłym roku w święcie Szlaku Zabytków Techniki wzięło udział 90 tysięcy osób. Festiwal został wybrany najlepszym produktem turystycznym Polski. Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej mogą się pochwalić jeszcze tylko Kanał Augustowski - Szlak Papieski, Łódzka Manufaktura, Szlak Orlich Gniazd, Festiwal Przystanek Woodstock oraz Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku.

"W rytmie maszyny" - tak brzmi motyw przewodni tegorocznej edycji święta szlaku zabytków techniki, którym inspirują się wszystkie obiekty biorące udział w Industriadzie. - Od XVIII wieku rozwój terenów obecnego województwa śląskiego przebiegał w rytmie maszyny. To dzięki niej powstawały i rozrastały się miasta, chłopi zmieniali się w robotników, a dobra niegdyś luksusowe stawały się coraz bardziej dostępne. Ale maszyny to także podporządkowany im rytm życia, ciężka fizyczna praca, strajki, choroby zawodowe. Jak maszyny tworzyły poszczególne obiekty Industriady? Jak wpływały na życie naszych przodków? Czy za kilka lat maszyny i sztuczna inteligencja zastąpią człowieka? Z tymi zagadnieniami spotkają się uczestnicy tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki - wyjaśnia Henryk Mercik, członek zarządu Województwa Śląskiego.

W tym roku do Industriady dołączą: po raz kolejny EC Szombierki oraz debiutanci: Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej i osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku.Pierwsze szczegóły programu Industriady poznamy podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 8 maja. Pełny program festiwalu zostanie zaprezentowany 10 dni później - 18 maja. Na razie organizatorzy zdradzają tylko, że festiwal znów nas pozytywnie zaskoczy.

new / czecho.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.