czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 6008

Pierwsza partia kompostowników trafiła do mieszkańców gminy

230 zakupionych przez gminę kompostowników na odpady zielone odebrali już mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w ramach pierwszej tury ich wydawania. Kolejna planowana jest na początek maja, kiedy to mieszkańcom miasta i sołectw gmina przekaże kolejnych 400 kompostowników. Chęć wydzierżawienia kompostownika zgłosiło w czechowickim Urzędzie Miejskim w sumie 820 osób.

Reklama

Pierwsza partia kompostowników trafiła do mieszkańców gminy - 04.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Wnioski o użyczenie kompostowników na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice można składać od 25 października ubiegłego roku. Celem przyjętego programu jest promowanie proekologicznych postaw mieszkańców w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami biodegradowalnymi, w tym odpadami zielonymi, promocja kompostowania odpadów na własne potrzeby oraz ograniczenie ilości wytworzonych odpadów zielonych, kierowanych do składowania.

Program został przyjęty z inicjatywy Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, w związku z docierającymi od mieszkańców sygnałami, dotyczącymi problemu zagospodarowywania odpadów zielonych. Odpady biodegradowalne, w tym występująca w największych ilościach trawa, są oczywiście przyjmowane (w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych) przez gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Skoszoną trawę trzeba tam jednak dostarczyć, a - wiedzą o tym posiadacze ogrodów - w czasie wzmożonej wegetacji trawy, koszenie trawników odbywa się nawet co tydzień. Dla właścicieli ogrodów oznacza to kłopot w postaci konieczności przewożenia skoszonej trawy do PSZOK-u, zaś dla gminy rosnące koszty utylizacji dostarczanej przez mieszkańców biomasy, podrażające funkcjonowanie całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Istotnym efektem kompostowania jest też samo pozyskiwanie kompostu - najlepszego nawozu organicznego, użyźniającego i spulchniającego glebę. By zachęcić mieszkańców do kompostowania odpadów zielonych, gmina postanowiła zakupić kompostowniki i przekazać je chętnym na podstawie umów użyczenia.

Akcję ich wydawania rozpoczęto właśnie teraz, u progu sezonu na koszenie trawników oraz inne prace związane z pielęgnacją przydomowych ogrodów. Kompostowniki mieszkańcom gminy przekazywane są bezpłatnie, na podstawie złożonego wniosku i podpisanej umowy o użyczenie, na okres 5 lat od daty zawarcia umowy.

Na zakup kompostowników w tegorocznym budżecie gminy zaplanowano środki w wysokości 150 tysięcy złotych. Po przeprowadzeniu przetargu i zakupie pierwszej partii kompostowników okazało się, że pieniędzy wystarczy w tym roku na kupno co najmniej 830 kompostowników. Do 11 kwietnia br., do realizującego program Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęło 820 wniosków. W tej chwili zabezpieczone na bieżący rok środki wystarczą więc na pokrycie kosztów zakupu kompostowników dla wszystkich chętnych. Wnioski jednak można i warto składać nadal. Kompostowniki, które nie zostaną odebrane w ciągu 30 dni od zwarcia umowy, będą bowiem przekazywane kolejnym zainteresowanym. Gdyby zaś zainteresowanie mieszkańców bezpłatną dzierżawą kompostowników było jeszcze większe, gmina nie wyklucza kontynuowania programu ich zakupu w kolejnym roku.

Zdecydowana większość dzierżawionych przez mieszkańców kompostowników (ok. 85 proc.) ma pojemość 800 litrów. Tylko niewielka część mieszkańców, posiadających najmniejsze ogródki, deklaruje chęć dzierżawy kompostowników o pojemności 400 litrów. Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek o użyczenie zostaną telefonicznie poinformowani o terminie podpisania umowy oraz wydania kompostownika.

Kompostowniki wydawane są mieszkańcom na terenie zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, przy ulicy Drzymały 16 w Czechowicach-Dziedzicach.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.