Reklama

Wiadomości

 • 28 kwietnia 2017
 • wyświetleń: 6179

Podpisano umowę na dostawę czterech nowych autobusów

Cztery nowoczesne, niskopodłogowe autobusy Solaris Urbino 12 zasilą tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.

PKM Czechowice-Dziedzice, autobus
Podpisano umowę na dostawę czterech nowych autobusów. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Umowę o dostarczeniu do Czechowic-Dziedzic nowoczesnych pojazdów, spełniających surową normę ekologiczną - Euro 6, w obecności Zastępcy Burmistrza Czechowic-Dziedzic Macieja Kołoczka podpisali: Dyrektor ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA Rafał Zajas, Prezes PKM Sp. z o.o. Jan Matl oraz Wiceprezes Rafał Kupczak.

Zakup czterech nowych autobusów marki Solaris to część projektu "Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach", realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboru przewoźnika. Wniosek PKM, który wcześniej uzyskał pozytywną ocenę formalną, został właśnie zakwalifikowany do dofinansowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cztery nowe autobusy trafią do Czechowic-Dziedzic najdalej na przełomie sierpnia i września bieżącego roku.

PKM Czechowice-Dziedzice, autobus
Podpisano umowę na dostawę czterech nowych autobusów. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Jeden taki pojazd pasażerowie czechowickiego PKM mieli możliwość testować przez kilka dni w czerwcu ubiegłego roku.

Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 będą wyposażane w klimatyzację, zarówno kabiny kierowcy, jak i przestrzeni pasażerskiej. Będą też posiadały blokadę alkoholową. Podstawowym zadaniem tego systemu jest wymuszenie testu trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania "koleżeńskiej pomocy", urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonania dodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy, w różnych interwałach czasowych. Każde jego użycie i wyniki pomiarów będą zaś rejestrowane oraz przechowane, a poprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji, można je przesłać do dowolnego komputera i odczytać.

Nowe autobusy będą ponadto wyposażone w:
 • ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne.
 • monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami,
 • kasowniki wielofunkcyjne z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
 • system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
 • tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
 • system zapowiedzi głosowych.


Nowe autobusy będą oczywiście w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone będą w uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy będzie musiała umożliwiać swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone będzie w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej autobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille'a.

PKM Czechowice-Dziedzice, autobus
Podpisano umowę na dostawę czterech nowych autobusów. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


W ramach tego samego projektu PKM zamierza kupić również trzy nowoczesne autobusy hybrydowe, które dzięki wspomaganiu silnika spalinowego elektrycznym, spalają mniej paliwa i - co za tym idzie - emitują jeszcze mniej spalin. Zakup autobusów hybrydowych planowany jest na przyszły rok. W związku z zakupem hybryd, w ramach projektu powstanie również stanowisko kontrolno-diagnostyczne dla autobusów hybrydowych.

Realizacja projektu zakłada również wdrożenie przez czechowicki PKM rozbudowanego systemu zarządzania flotą, który obejmuje:
 • dynamiczną informację pasażerską na stronie internetowej,
 • dynamiczną informację pasażerską w aplikacji na smartfony,
 • dotykowy terminal kierowcy, informujący m.in. o opóźnieniu lub przyśpieszeniu kursu,
 • oprogramowanie specjalistyczne do zarządzania rozkładem jazdy,
 • oprogramowanie do zarządzania i ewidencji czasu pracy kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego,
 • przygotowanie infrastruktury systemu poboru opłat za przejazd w kierunku elektronicznych rozliczeń.


W trosce o komfort i wygodę pasażerów korzystających z czechowickiej komunikacji miejskiej, w ramach tego samego Regionalnego Programu Operacyjnego, Gmina Czechowice-Dziedzice aplikowała o środki na przebudowę i modernizację placu autobusowego. Również ten wniosek - kwota dofinansowania to w tym przypadku przeszło 1 mln 430 tysięcy złotych - nie tylko uzyskał pozytywna ocenę formalną, ale został już zakwalifikowany do dofinansowania.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.