czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2006
  • wyświetleń: 1226

Tajemnica Sklepu Starego Kowala

Tajemnica Sklepu Starego Kowala


Poniżej znajdziecie ciekawą historię pewnego miejsca i pewnej pary, która właśnie z nami postanowiła się nią podzielić. To kilka słów o miejscu, które pamięta niejedną miłość z happy endem. Zapraszamy do lektury.

Gretna Green znajduje się na terenie Szkocji (Zjednoczone Królestwo UK). Jest pierwszym miasteczkiem przy granicy Szkocja - Anglia. Gretna słynie z legendy o miejscu zwanym Old Blacksmith's Shop (pol. Sklep Starego Kowala), gdzie zawarto setki małżeństw. Wszystko zaczęło się w 1753 roku, gdy Lord Hardwickie ustalił Akt Małżeństwa, który mówił, że jeżeli obie strony planujące wstapić w związek małżeński są młodsze niż 21 lat,
potrzebna jest im zgoda rodziców.

Ale! Ten dokument obejmował tylko i wyłącznie Anglię. W Szkocji dozwolone było wstąpić w związek, chłopcom w wieku powyżej 14 lat (!) a dziewczętom 12 (!) bez zgody rodziców. Od 1929 obydwie strony musiały mieć przynajmniej 16 lat, ale wciąż nie wymagana jest zgoda rodziców. I tak trwa to do dzisiaj.

Młode, zakochane w sobie osoby, często uciekały spod czujnych oczu opiekunów i uciekały (tzw. runaway marriages) do Gretnej, by pobrać się potajemnie, a jednocześnie być w posiadaniu certyfikatu małżeństwa, w pełni respektowanego przez urzędy Stanu Cywilnego na całym Świecie. Dlatego, Gretna uzyskała taką sławę co do ilości, magiczności i romantyczności zawieranych małżeństw.

Old Blacksmith's Shop stał się symbolem romantyzmu i ogromnej miłości na świecie. Zamieszkuję ze swoją żoną miasteczko oddalone 6 mil od Gretna Green i jesteśmy jedną z kilku par, które w tym roku wstąpiły w związek właśnie w tym miejscu. Chcieliśmy się podzielić historią o tym jakże zjawiskowo pięknym miejscu z Wami, a wszystkim czytelnikom przesyłamy pozdrowienia z UK.

Marcin & Monika

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.