czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2017
  • 2 maja 2017
  • wyświetleń: 9717

Platforma widokowa w rezerwacie przyrody "Rotuz" w Zabrzegu?

Radny Jerzy Bożek zwrócił się do burmistrza z wnioskiem o podjęcie działań w kierunku udostępnienia rezerwatu przyrody "Rotuz" w Zabrzegu, a następnie wyznaczenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej bądź wybudowanie platformy widokowej.

rezerwat przyrody Rotuz
Rezerwat przyrody "Rotuz" · fot. Śląskie Travel


Na pograniczu gminy Chybie i sołectwa Zabrzeg, położony jest rezerwat przyrody "Rotuz" będący najcenniejszym obszarem przyrodniczym w naszej gminie. Przyroda tego rezerwatu jest niepowtarzalna i odznacza się wysokimi walorami naukowymi, przyrodniczymi i krajobrazowymi w skali województwa i kraju. Na jego terenie występują rzadkie i chronione gatunki roślin. Bogata jest również różnorodność zwierząt tam występujących, będących często rzadkimi i chronionymi gatunkami.

- Wstęp do rezerwatu "Rotuz" jest obecnie zabroniony co powoduje, że w praktyce istnieje tylko na mapach w przewodnikach przyrodniczych oraz w internecie. Podkreślić należy, że najlepszy sposób poznawania unikatowego, szczególnego miejsca przyrodniczego to przebywanie tam i jego poznawanie. Z zasady zgodnie z ustawą o ochronie przyrody rezerwaty przyrody nie są udostępniane do zwiedzania, jednak ustawodawca dopuszcza możliwość udostępniania obszarów i miejsc, którymi można się przemieszczać i obecnie w całym kraju wiele rezerwatów przyrody zarówno ścisłych jak i częściowych jest udostępniona do zwiedzania. O udostępnieniu rezerwatów przyrody decyduje regionalny dyrektor ochrony środowiska. Zwracam się z prośbą o podjęcie działań zmierzających w kierunku udostępnienia a następnie wyznaczenia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej przez część rezerwatu "Rotuz", a jeżeli będzie to niemożliwe to wnioskuję o utworzenie tam platformy widokowej z tablicą informacyjną odnośnie rezerwatu z opisem bogatej, chronionej fauny i flory występującej w tym miejscu - czytamy we wniosku radnego Jerzego Bożka.

W opinii radnego Jerzego Bożka ścieżka prowadzona przez rezerwat, może być najlepszą "żywą lekcją przyrody" dla najmłodszych, a także bogatym źródłem wiedzy przyrodniczej.

- Nadmieniam, że w pobliżu rezerwatu przebiega ulica Pszczelarska, którą przebiegają dwie znaczące trasy rowerowe międzynarodowa "Greenways Kraków-Wiedeń" oraz krajowa "Wiślana Trasa Rowerowa"; z myślą o tych cyklistach dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie przy ul. Pszczelarskiej tablicy informacyjno-kierunkowej o rezerwacie, co z pewnością na tych trasach będzie dodatkową atrakcją turystyczną. Udostępnienie rezerwatu "Routz" przyczyni się z pewnością do: rozwijania wrażliwości na piękno przyrody i jej najcenniejszych zasobów, przyswajania zasad ochrony środowiska (zwłaszcza przez dzieci), kształtowanie świadomości na otaczające nas środowisko, poznawania przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami - argumentuje radny.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.