czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 4 maja 2017
  • wyświetleń: 6376

Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu

Od drewnianej remizy i konnej sikawki po nowoczesne wozy na miarę XXI wieku - jeśli w jednym zdaniu dałoby się streścić bogatą historię OSP w Bestwince, to chyba właśnie w tym. Zapał współczesnych druhów ani trochę nie ustępuje entuzjazmowi Walentego Ozgi i Franciszka Wawerczyka, inicjatorów powstania straży przed 105 laty. Zmieniają się czasy i sprzęt, lecz duch służby jest taki sam.

Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017 · fot. UG Bestwina


2 maja wyruszył uroczysty pochód spod strażnicy OSP Bestwinka do kościoła. Ks. Aleksander Smarduch i ks. proboszcz Józef Baran modlili się o błogosławieństwo dla żyjących i o wieczny spoczynek dla zmarłych druhów. Po zakończonej liturgii komendant gminny Grzegorz Owczarz i Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie poprowadzili orszak pocztów sztandarowych oraz resztę uczestników uroczystości z powrotem do Domu Strażaka.

Na placu apelowym miała miejsce główna część obchodów jubileuszowych. Z zaproszenia skorzystali senator RP Andrzej Kamiński, honorowy członek Zarządu Głównego ZOSP RP Józef Kłoda, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Mirosław Szemla, naczelnik powiatowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego st. bryg. Aleksander Radkowski, zastępca komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Krzysztof Grygiel, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Stanisław Nycz, wiceprezes Herbert Szeliga i członek Zarządu Grzegorz Gawęda, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik wraz z radnymi, radni Rady Powiatu Bielskiego, sołtys Teresa Paruch-Ryś z Radą Sołecką, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, prezesi i przedstawiciele kół, stowarzyszeń, organizacji społecznych, sportowców i przedsiębiorców a nade wszystko dzielni strażacy, również z MDP. Oprócz jednostek z gminy Bestwina przyjechały delegacje z Chełmka, Dankowic i Starej Wsi.

Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017
Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017 · fot. UG Bestwina


Samochód przekazany do podziału bojowego jest lekkim wozem o przeznaczeniu ratowniczo - rozpoznawczym, potrzebnym w razie wypadków komunikacyjnych lub innego typu zagrożeń miejscowych. Fiat Ducato sfinansowany został dzięki przychylności Rady i wójta gminy Bestwina (55 tys. zł.), z tzw. gotowości bojowej (30 tys.) oraz z wkładu własnego jednostki, dobrowolnych ofiar sponsorów i indywidualnych mieszkańców sołectwa Bestwinka. Fiat został poświęcony przez obu księży, z kolei kluczyki z rąk wójta Artura Beniowskiego odebrał naczelnik Krzysztof Zelek.

Roli prowadzącej uroczystość podjęła się wiceprezes OSP Bestwinka Magdalena Sobańska. Jako że jubileusz połączono z akademią gminną, w programie znalazły się wszystkie regulaminowe elementy takie jak przegląd pododdziałów, hymn, państwowy, podniesienie flagi. Ponadto obszerny referat poświęcony przeszłości i współczesności jednostki został odczytamy przez druha prezesa Grzegorza Gawędę. Prelegent zaznaczył m.in. iż strażacy z Bestwinki gasili pamiętne pożary w rafinerii nafty w Czechowicach-Dziedzicach (poległ dh Roman Kozik) oraz w lasach Kuźni Raciborskiej. Zmagali się ze skutkami "Powodzi Tysiąclecia" i późniejszych podtopień. Z czasów najnowszych doskonale pamiętamy jubileusz stulecia w 2012, kiedy to przekazano średni samochód Mercedes - Benz. Wszystkie warte zapamiętania chwile, te doniosłe i te tragiczne, opisuje wytrwale w wielokrotnie nagradzanej kronice prezes honorowy, dh Józef Distel.

Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017
Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017 · fot. UG Bestwina


Podczas akademii udekorowano zasłużone osoby medalami i orderami:
  • Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza nadany uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP: Tadeusz Maga;
  • Złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" nadany uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach: Mariusz Puchała, Sebastian Sacher. Medal srebrny: Jarosław Bieroński, Sławomir Bieroński, Wojciech Furtek, Michał Kóska, Krzysztof Pucka, Andrzej Wójcicki. Medal brązowy: Rafał Kozieł, Wojciech Kubies, Łukasz Pasierbek, Anna Radwańska, Przemysław Szczepaniak, Radosław Walecki, Dawid Żabka;
  • Medal "Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego": Bronisław Jonkisz, Stanisław Olejak. Paweł Ryś;
  • Odznaka "Wzorowy Strażak" nadana uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RO w Bielsku-Białej: Patryk Ciućka, Damian Duda, Grzegorz Gajda, Marcin Kozub, Mateusz Kuś, Wojciech Lindert, Leszek Nycz, Marek Pustelnik, Remigiusz Żurowski;
  • Odznaczenia dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej odebrało również wielu najmłodszych strażaków - jest to ich pierwsza odznaka, zarazem zachęta do pozostania w szeregach rycerzy św. Floriana na resztę życia.


Ostatnim akcentem tego wielkiego dla Bestwinki dnia stały się przemówienia i wręczenie listów gratulacyjnych oraz tablic pamiątkowych. Gdy ostatni gość zszedł z mównicy, zawyły syreny i ulicami gminy przejechała na sygnale kolumna wozów bojowych. Na czele z nową "biało - czerwoną strzałą".

Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017
Jubileusz 105-lecia OSP Bestwinka i poświęcenie nowego samochodu - 2.05.2017 · fot. UG Bestwina

BM / czecho.pl, źródło: UG Bestwina

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.