czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 maja 2017
  • wyświetleń: 5730

Marian Błachut będzie mógł ubiegać się o kolejną kadencję

Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza wycofywać się ze swojego pomysłu ograniczenia kadencji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, jednak nie będzie gwałtownych zmian w samorządach, gdyż zmiany nie miałyby obowiązywać już w najbliższych wyborach samorządowych, lecz dopiero po "okresie karencji". Oznacza to, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych ponownie wystartować może burmistrz Marian Błachut.

błachut
Burmistrz marian Błachut · fot. czecho.pl


W poniedziałek władze Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele spotkali się na roboczej odprawie z działaczami partii: pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

Jarosław Kaczyński potwierdził medialne doniesienia o złagodzeniu projektu wprowadzenia dwukadencyjności dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe. Pierwotne założenia PiS-u wskazywały na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie chciała zmienić ordynację wyborczą tak, aby dotychczasowi prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, którzy pełnią swoją funkcję przez dwie kadencję, nie mogli wystartować w wyborach samorządowych w 2018 roku.- Podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje - powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej.

Lider Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył, że złagodzenie stanowiska w sprawie dwukadencyjności podyktowane jest stanowiskiem głowy państwa i niepewnością co do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

Odejście od pomysłu radykalnych zmian w samorządach pozwala burmistrzowi Marianowi Błachutowi wystartować w wyborach samorządowych w 2018 roku. Przypominamy, że 56-letni polityk pełni funkcję od 2006 roku.

aka, ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.