czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 18 maja 2017
  • wyświetleń: 8161

[ZDJĘCIA] Przy ulicy Polnej powstaje nowe przedszkole

Pełną parą idą prace przy adaptacji pomieszczeń w jednym ze skrzydeł budynku Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, w którym od 1 września bieżącego roku będzie funkcjonowało nowe, czterooddziałowe przedszkole. Nowa placówka zapewni miejsca dla dzieci z likwidowanych Przedszkoli Publicznych nr 4 i 7, działających od lat w blokach mieszkalnych.

Przy ulicy Polnej powstaje nowe przedszkole - 05.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Placówki przedszkolne nr 4 i 7 zlokalizowane są w zaadaptowanych na potrzeby przedszkolaków pomieszczeniach mieszkalnych, w blokach przy ulicy Tetmajera oraz Krzanowskiego. Lokale, w których funkcjonują przedszkola, Gmina Czechowice-Dziedzice wynajmuje od Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Współpraca gminy ze spółdzielnią mieszkaniową - co podkreśla Zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek - układa się w tej kwestii bardzo dobrze. Nie zmienia to jednak faktu, iż sytuacja, w której placówki przedszkolne funkcjonują w zaadaptowanych na ten cel mieszkaniach na parterze bloków, daleka jest od normalności.

- Okazja by to zmienić pojawiła się w związku z reformą systemu oświaty. W dużym obiekcie po likwidowanym Gimnazjum Publicznym nr 1 znajdzie się miejsce zarówno dla szkoły podstawowej, jak i przedszkola z prawdziwego zdarzenia. Nowe przedszkole zostanie ulokowane w największym skrzydle gimnazjalnego obiektu. Będzie miało osobne wejście, a ilość dostępnego tam miejsca pozwoliła na zaprojektowanie przestronnego, czterooddziałowego przedszkola. Dzięki temu przeniesione tam dzieci będą spędzały czas, bawiły się i uczyły, w komfortowych warunkach, w odpowiednich dla siebie grupach wiekowych - mówi Maciej Kołoczek.

Zdaniem wiceburmistrza istotne są nie tylko warunki lokalowe, ale i położenie samego obiektu, w którym trwa adaptacja na potrzeby przedszkola. Nowa placówka powstaje w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkaniowego. Już dzisiaj znacznie łatwiej dojechać tam samochodem niż do przedszkoli ulokowanych w blokach mieszkalnych. Tymczasem, w ramach inwestycji przeprowadzony zostanie jeszcze remont dróg dojazdowych do nowego przedszkola oraz wykonany zostanie dodatkowy parking dla rodziców przywożących dzieci.

Przy nowym przedszkolu powstanie również plac zabaw, na który - z oczywistych względów - nie było miejsca przy placówkach działających w blokach. Maciej Kołoczek podkreśla, że dzieci będą miały ponadto dostęp do wspaniałego ogrodu, który powstał przy GP 1 w ramach projektu "Arboretum Inspiruje" oraz znajdującego tuż za szkolnym ogrodzeniem Parku na Północy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w nowej placówce do dyspozycji przedszkolaków będzie osobna salka do gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej. Starsze dzieci będą mogły korzystać również ze szkolnej sali gimnastycznej oraz sprzętu sportowego.

Cała inwestycja była zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Dlatego, choć uchwałę powołującą do życia nowe Przedszkole Publiczne nr 4a czechowicka Rada Miejska podjęła 28 marca bieżącego roku, przygotowania do adaptacji jednego ze skrzydeł GP nr 1 na cele przedszkolne rozpoczęły się dużo wcześniej. Kiedy w ubiegłym roku Zespół Obsługi Placówek Oświatowych prowadził inwestycję polegającą na kapitalnym remoncie kuchni oraz wykonaniu nowej stołówki w GP nr 1, kuchnię zaprojektowano tak, by w przyszłości obsłużyła nie tylko szkołę, ale i czterooddziałowe przedszkole. W związku z rozbudową kuchni i planowaną już wtedy adaptacją części budynku szkoły na potrzeby przedszkola, w nowe miejsce przeniesiono część administracyjną szkoły, z sekretariatem i gabinetem dyrektora.

Prace adaptacyjne, na które zabezpieczono środki w wysokości 830 tysięcy złotych, rozpoczęły się 31 marca bieżącego roku. Ich zakres jest bardzo szeroki i nie dotyczy praktycznie tylko ścian zewnętrznych oraz wymienionej wcześniej stolarki okiennej. Powstaje zupełnie nowe, osobne wejście do przedszkola oraz zewnętrzna winda dla osób niepełnosprawnych. W związku z adaptacją pomieszczeń część ścianek działowych wymagała wyburzenia, a z kolei część trzeba było postawić w innych miejscach. W ramach zadania instalowany jest nowoczesny system wentylacji, wymieniane są wszystkie instalacje, podłogi - łącznie w wykonywanymi właśnie wylewkami oraz cała stolarka drzwiowa. Zakończenie prac adaptacyjnych planowane jest na 1 sierpnia, a obecny stan zaawansowania robót przekracza 35 procent.

9 maja br. ZOPO ogłosił przetarg na remont dróg dojazdowych oraz wykonanie parkingów dla rodziców przywożących dzieci do nowego przedszkola. Na ten cel zabezpieczono środki w wysokości 270 tysięcy złotych, a termin wykonania zadania określono na lipiec 2017 roku.

- W kwietniu przeprowadziliśmy rekrutację do nowego przedszkola. Zostały do niego przyjęte wszystkie dzieci uczęszczające obecnie do PP nr 4 i 7. Chcemy aby najdalej 20 sierpnia 2017 roku możliwe było ogłoszenie zakończenia tworzenia nowej placówki - Przedszkola Publicznego nr 4a, która docelowo będzie częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach - mówi Mirosław Olek, dyrektor ZOPO.

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.