czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 czerwca 2017
  • 19 czerwca 2017
  • wyświetleń: 8847

Szymon Żoczek i Łukasz Kocewiak chcą zdobyć Denali dla Ingi i Igorka

Przed Szymonem Żoczkiem i Łukaszem Kocewiakiem kolejna podróż na szczyt. Tym razem podróżnicy wybiorą się na najwyższą górę Ameryki Północnej - Denali (dawniej Mount McKinley) - 6194 m n.p.m. Jednocześnie będą wspierać Ingę i Igorka - dzieci cierpiące na rdzeniowy zanik mięśni.

Reklama

Loading...


Wyprawa rozpocznie się 20 czerwca i potrwa do 18 lipca. Jak każda wyprawa wysokogórska i ta wymagała odpowiedniego przygotowania. Alpiniści cierpliwie wyrabiali zezwolenia i wizy do USA oraz kompletowali sprzęt, nie zapominając oczywiście o systematycznym treningu. Nie chodzi tylko o ćwiczenia fizyczne, ale też o trening umysłu.

- W górach wysokich, które nie zawsze wymagają dużo techniki wspinaczkowej, dużo zależy od determinacji, hardości i konsekwencji w zdobywaniu celu. Wyjazdy w góry wiążą się z dużym ryzykiem i są rzeczy, których nie da się przewidzieć. Trzeba się postarać, aby zminimalizować czynniki ryzyka, na które mamy wpływ, np. kondycja i wydolność organizmu - tłumaczą podróżnicy.

Szymon Żoczek, trening, Szyndzielnia
Szymon Żoczek trenuje na Szyndzielni · fot. archiwum prywatne


Wyprawę na Denali podróżnicy dedykują dzieciom chorym na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Wspinaczkę na szczyt w górach wysokich można porównać do walki z tą przewlekłą, do niedawna nieuleczalną chorobą. Dla alpinistów wewnętrznym motorem w zmaganiach z wysokością jest determinacja, hart ducha, a dla chorych wiara w postęp medycyny, nadzieja na dostępność lekarstwa oraz wewnętrzna siła i wiara w to, że uda im się pokonać chorobę. Dla pierwszych każdy krok ku górze, to krok po zwycięstwo, a nagrodą jest satysfakcja z trudu włożonego w przedsięwzięcie. Dla drugich każda godzina rehabilitacji, każde doniesienie o postępach w pracy nad skuteczną metodą leczenia, co zbliża ich choć troszeczkę do celu.

Inga Figurka
Szymon Żoczek i Łukasz Kocewiak zdobędą Denali dla Ingi chorej na SMA · fot. www.facebook.com/IngaFIGURKA


- Rdzeniowy zanik mięśni objawia się między innymi zahamowaniem rozwoju ruchowego. Bardzo pragniemy, aby Inga i Igor mogli samodzielnie biegać, chodzić i cieszyć się z życia tak jak jej zdrowi rówieśnicy. Każdy krok na Denali dedykujemy dzieciakom chorym na SMA, a w szczególności tej małym wojownikom. Peppa i Duś idą na Denali w imieniu naszych ulubieńców, którzy w tej chwili nie są w stanie poruszać się o własnych siłach. Wierzymy, że kiedy obydwoje zdobędą swój szczyt i pokonają chorobę (tak, z pewnością jest to kwestia "kiedy", a nie "czy"), to nic nie stanie im na przeszkodzie, by samodzielnie podbijać świat - informują podróżnicy.

Igorek chory na SMA
Szymon Żoczek i Łukasz Kocewiak zdobędą Denali dla Ingi chorej na SMA · fot. www.facebook.com/igorek.blog


Członkowie wyprawy:Szymon Żoczek to student fizjoterapii, podróżnik. Członek Czechowickiej Grupy Górskiej. Założyciel projektu Nie Przestawaj Marzyć, który ma na celu motywowanie ludzi - niezależnie od wieku, płci i zasobności portfela - do konsekwentnej realizacji swoich marzeń. Od dzieciństwa towarzyszy mu sport, który daje mu radość z życia, satysfakcję i wzbudza wiele emocji. Denali będzie piątym szczytem w jego nieprzerwanej drodze po Koronę Ziemi. Szymon wierzy, że ograniczenia są tylko w naszych głowach, że wystarczy chcieć i szukać z zapałem drogi do urzeczywistnienia najbardziej nawet wymagających celów.

Szymon Żoczek i Łukasz Kocewiak
Szymon Żoczek (po prawej) zdobędzie Denali dla Ingi chorej na SMA · fot. materiały prasowe


Łukasz Kocewiak to entuzjasta gór i górskich przygód, podróżnik. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Na co dzień z pasją i nieprzerwanie od sześciu lat prowadzi popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Góry zafascynowały go już we wczesnym dzieciństwie, kiedy jako kilkuletni brzdąc z Kasprowego zobaczył okrytą śniegiem Świnnicę, wówczas nieosiągalny cel. Pasja do podróżowania, fotografii i gór pchają go konsekwentnie do realizowania coraz to ciekawszych projektów. Od wielu lat wspina się w naszych polskich Tatrach oraz w górach wysokich na całym świecie.

Łukasz Kocewiak
Łukasz Kocewiak · fot. archiwum prywatne


Trzecim członkiem wyprawy na Denali jest Świnka Pepa, ulubiona postać bajkowa Ingi. Inga choruje na rdzeniowy zanik mięśni, przez co jej rozwój ruchowy został praktycznie zahamowany. Pepa idzie na Denali w imieniu Ingi, która w tej chwili nie jest w stanie samodzielnie się poruszać o własnych siłach.

Ostatnim uczestnikiem wyprawy jest Baranek Duś - przyjaciel Igorka, który tak jak Inga choruje na SMA. Baranek Duś ma wspólną cechę z Igorkiem. Jest zawzięty i waleczny. Z pewnością zrobi wszystko, żeby wdrapać się na najwyższy szczyt Ameryki Północnej - Denali.

Świnka Pepa, Baranek Duś
Świnka Pepa, Baranek Duś - misie od Ingi i Igorka będą towarzyszyć podróżnikom podczas wyprawy na Denali · fot. materiały prasowe


wyprawa na Denali

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.