czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 czerwca 2017
  • wyświetleń: 3017

Kacper Głąb z OSP Kaniów wygrywa krajowy Turniej Wiedzy Pożarniczej

Miesiące wytężonej nauki i doświadczenie wyniesione z poprzednich konkursów zaowocowały triumfem. Kacper Głąb (na zdjęciu głównym czwarty od lewej strony w okularach), strażak OSP Kaniów wygrał 40. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej.

Reklama

Kacper Głąb z OSP Kaniów wygrywa Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - 06.2017
Kacper Głąb z OSP Kaniów wygrywa Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. · fot. UG Bestwina


Po trzydniowym "maratonie" zdeklasował rywali w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i wrócił do Kaniowa w roli zwycięzcy, witany wielkimi brawami. Etap krajowy odbywał się w dniach 2-4 czerwca w Wieliczce i w Gdowie. Składał się z kilku etapów. Testu pisemnego (40 pytań), trzech zadań praktycznych oraz "dogrywki" ustnej. Eliminacje wyłoniły po 6 kandydatów startujących w swoich przedziałach wiekowych, zatem zadanie Kacpra nie należało do najłatwiejszych - pytania i zadania na tym poziomie przyprawiają pożarniczych weteranów o dreszcze.

- Sporo trudności sprawił mi test sprawnościowy z wykorzystaniem hydronetki - nie dość, że trzeba było dokładnie celować do tarczy nalewakowej to jeszcze musiałem samodzielnie pompować - mówi triumfator OTWP. - Do trudnych pytań teoretycznych należy zaliczyć np. to o odległości silosu zbożowego powyżej stu ton od budynków mieszkalnych.

Kacper Głąb z OSP Kaniów wygrywa Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - 06.2017
Kacper Głąb z OSP Kaniów wygrywa Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej · fot. UG Bestwina


Organizatorem OTWP był Zarząd Główny ZOSP RP, a prezes tego Zarządu Waldemar Pawlak, w sobotę 3 czerwca spotkał się z gronem finalistów. Ze znaczniejszych członków władz pożarniczych (również wśród jurorów) i oficjeli obecni byli: dh Teresa Tiszbierek, dh Ryszard Szmaja, członek dyrekcji Lasów Państwowych Jan Kosiorowski, dh Adam Nowak, st. bryg Paweł Rochala, st. bryg. w st. sp Waldemar Baranowicz, st. kpt. Stanisław Przemczek.

W swojej skromności Kacper wyznał, że choć przygotowywał się ok. 2,5 miesiąca to musiał równocześnie uczyć się do matury - lecz o jej wynik w przypadku tak pilnego ucznia można być spokojnym. Sukces Kacpra w historii jednostek OSP gminy Bestwina zapisze się złotymi zgłoskami - nikt wcześniej nie zaszedł tak daleko, a tym bardziej nikt nie wygrał.

aka / czecho.pl

źródło: UG Bestwina

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.