czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 czerwca 2017
  • 15 czerwca 2017
  • wyświetleń: 2946

III Memoriał Henryka Flame. Przepłyną kajakami do Krakowa

Za nami:

W czwartek 15 czerwca o godzinie 15.00 Stowarzyszenie Aktywnych Polaków zwoduje kajaki na Wiśle w Zabrzegu i zainauguruje III Memoriał Henryka Flame.

kajaki, memoriał flame
III Memoriał Henryka Flame. Przepłyną kajakami do Krakowa · fot. Stowarzyszenie Aktywnych Polaków


Memoriał ma za zadanie upamiętnić Bohatera - Żołnierza Wyklętego - mocno związanego z naszym regionem - Henryka Flame ps. "Bartek", "Grot" - polskiego dowódcy wojskowego, kaprala-pilota Wojska Polskiego, kapitana Narodowych Sił Zbrojnych, zastrzelonego strzałem w plecy przez funkcjonariusza MO w 1947 roku.

Wydarzenie będzie odbywało się w dniach 15 - 18 czerwca - jest to spływ kajakowy, którego miejscem rozpoczęcia jest rzeka Wisła - na wysokości Czechowic-Dziedzic, zaś zakończeniem spływu - Kraków. Trasa spływu jest bardzo mocno związana z historią Henryka Flame, który jako nastolatek w roku 1935, razem z kolegą pokonał dokładnie ten sam dystans. W spływie będzie brało udział ok. 40 osób. Uczestnicy Memoriału wywodzą się z różnych środowisk - to zarówno pasjonaci historii, turyści, amatorzy jak i zawodowcy sportów wodnych, pochodzący z różnych regionów Polski, w różnym wieku - najmłodszy z uczestników miał 13 lat, z kolei najstarszy - 65 lat.

- Jako organizatorzy czujemy ogromną dumę i satysfakcję z tego, że to wydarzenie może łączyć ze sobą kilka pokoleń Polaków. Biorący udział w ubiegłorocznym spływie byli zachwyceni z sukcesu naszego przedsięwzięcia, mimo, że przed Krakowem dopadła nas burza to wszyscy szczęśliwie ukończyli spływ - mówi Paweł Kluska, prezes Stowarzyszenia Aktywnych Polaków.

Organizację wsparła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy" oraz IPN, którzy wieczorami, po dotarciu do planowanych miejsc przewidzianych na nocleg, dzielą się innymi swoją wiedzą dotyczącą Henryka Flame. Partnerem Technicznym, który zapewnił sprzęt kajakarski został MORiS Pszczyna.

Trzecia edycja Memoriału Henryka Flame organizowana jest w ramach ogólnopolskiego Roku Rzeki Wisły 2017, pod patronatami: Prezydenta RP - "Żołnierzom Wyklętym", Instytutu Pamięci Narodowej o. Katowice, ZG Narodowych Sił Zbrojnych oraz Polskiego Związku Kajakowego.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.