Wiadomości

  • 16 czerwca 2017
  • wyświetleń: 5284

Uczniowie z Gimnazjum nr 1 poznają żywioły z Polwax-em

W ramach współpracy pomiędzy firmą Polwax SA i Gimnazjum Publicznym Nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach realizowana jest II edycja projektu "Nauka z Polwax-em". W tym roku tematem przewodnim są 4 żywioły: ogień, ziemia, powietrze i woda.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Muzeum Ognia w Żorach - 18.05.2017 · fot. Gimnazjum Publiczne nr 1


Gimnazjaliści z Twardowskiego są już na półmetku projektu. Pierwszy z żywiołów, który poznawali uczniowie to ogień. 18 maja odbyła się wycieczka naukowa do Muzeum Ognia w Żorach. Najpierw wyświetlany był film o roli ognia w rozwoju cywilizacji ludzkich, a następnie wyposażeni w karty pracy gimnazjaliści zwiedzali interaktywną wystawę. Na wystawie można było zapalić znicz olimpijski, skrzesać ogień hubką, zmierzyć temperaturę rozgrzanego żelaza, czy doprowadzić do samozapłonu i wybuchu różnych substancji w interaktywnym laboratorium.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Muzeum Gleb na Akademii Rolniczej w Krakowie - 7.06.2017 · fot. Gimnazjum Publiczne nr 1


Natomiast 7 czerwca odbyła się druga wycieczka z cyklu, tym razem do Muzeum Gleb na Akademii Rolniczej w Krakowie. Uczniowie poznawali ziemię - glebę. Najpierw wysłuchali prelekcji na temat powstawania gleb oraz ich składu. Przeprowadzali symulację procesu erozji gleb w zależności od ich rodzaju. Następnie prowadzący zabrał gimnazjalistów na podróż przez strefy klimatyczno-roślinno-glebowe. Na koniec każdy uczestnik mógł samodzielnie wykonać profil gleby bielicowej. Wyjazd do Krakowa wzbogaciło zwiedzanie ogrodów na Wawelu, które zorganizował dla uczniów kustosz czechowickiej Izby Regionalnej - Jacek Cwetler.

W naukowych wycieczkach brali udział uczniowie z różnych klas - łącznie ok. 50 osób, a projekt koordynuje Magdalena Jasińska - nauczycielka GP1. Przed uczniami jeszcze 2 żywioły - powietrze i woda, z którymi zmierzą się już w nowym roku szkolnym 2017/2018.

- Społeczność szkolna Gimnazjum Publicznego nr 1 składa podziękowania firmie Polwax SA za sfinansowanie wyjazdów i umożliwienie rozwijania naukowych pasji i zainteresowań - dziękują uczniowie i nauczyciele.

Gimnazjum Publiczne nr 1

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.