czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2017
  • wyświetleń: 7368

Zmarł doktor Franciszek Maga - Honorowy Obywatel Gminy Bestwina

W poniedziałek, 12 czerwca zmarł doktor Franciszek Maga - Honorowy Obywatel Gminy Bestwina, znakomity lekarz i oddany społecznik.

Zmarł doktor Franciszek Maga
Zmarł doktor Franciszek Maga - Honorowy Obywatel Gminy Bestwina · fot. UG Bestwina


Franciszek Maga, lekarz doktor nauk medycznych, działacz społeczny urodził się 6 grudnia 1923 roku w Bestwinie. Był drugim z pięciorga dzieci Antoniego i Marii z domu Ryszka. Ojciec był właścicielem 10 ha gospodarstwa rolnego. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Bestwinie, a ukończył ją w 1936r. w Bielsku. Następnie był uczniem Państwowego Gimnazjum w Bielsku im. Józefa Piłsudskiego. Szczęśliwe dzieciństwo zostało przerwane przez koszmar wojny. Przyszły następnie niełatwe studia, służba wojskowa, kariera zawodowa, życie rodzinne (ślub w r. 1953) i powrót do rodzinnej wsi.

Doktor odnalazł tutaj kolejne powołanie: pracę dla lokalnej społeczności. Zaangażował się w budowę Ośrodka Zdrowia - w nim pracował niemal aż do końca swych dni. Jego zasługą jest gazyfikacja wsi, Urząd Pocztowy, Dom Strażaka, Dom Sportowca, przedszkole, kaplica cmentarna, przyczynił się do tego, by w bestwińskich domach była bieżąca woda. Znaczne zasługi położył w kwestii oddalenia widma rozbudowy czechowickiej rafinerii na terenach Podkępia. Walczył o reaktywowanie gminy Bestwina w latach administracyjnej zależności od Czechowic-Dziedzic. To m.in. dzięki Franciszkowi Madze do Bestwiny mógł powrócić z Niemiec zrabowany w 1941 r. dzwon "Król Chwały".

W 1990 roku doktor Franciszek Maga został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Ogólnej i Środowiskowej w Lublinie nadało Mu członkostwo honorowe Towarzystwa. W 1995 roku został jednym z pięciu laureatów nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznanej przez kapitułę Związku Górnośląskiego: "Za konsekwencję w działaniu i pasje społecznikowskie na rzecz swojej małej ojczyzny".

Od Akcji Katolickiej otrzymał medal "Pro Consecratione Mundi", od Powiatu Bielskiego nagrodę w dziedzinie upowszechniania kultury, od gminy Bestwina tytuł Honorowego Obywatela, od TMZB godność Honorowego Członka. Ponadto otrzymał szereg wysokich odznaczeń państwowych i lekarskich.

Zmarł doktor Franciszek Maga - Honorowy Obywatel G
Zmarł doktor Franciszek Maga - Honorowy Obywatel Gminy Bestwina · fot. UG Bestwina


Kamienną pamiątką dokonań ś.p. Franciszka Magi jest krzyż przydrożny w Bestwince ufundowany w 1863 r. przez Franciszka i Zofię Wyrobków upamiętniający zmarłego syna Jana. W r. 2012 dr Maga był inicjatorem gruntownej odnowy krzyża. W ten sposób oddał hołd swoim przodkom. Rok wcześniej dokonał tego samego zabiegu z krzyżem Magów pod ojcowizną w Bestwinie. Należy również wspomnieć o krzyżu na cmentarzu w Bestwinie, także odrestaurowanym staraniem Franciszka Magi.

W zawodzie lekarza dr Franciszek Maga pracował przez 65 lat, przy czym w Bestwinie rezydował od r. 1958. Przyświecała Mu maksyma: "salus aegroti suprema lex esto" - zdrowie chorego najwyższym prawem. Inna sentencja bliska sercu Zmarłego to "Zdrowie ludu - dziełem ludu".

Jerzy Zużałek, BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.