Wiadomości

  • 29 czerwca 2017
  • 12 lipca 2017
  • wyświetleń: 3772

Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci z Czesławem Kubikiem

Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie zaprosiły na bezpłatne warsztaty rzeźbiarskie z panem Czesławem Kubikiem, które realizowane były w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci z twórcą ludowym Czesławem Kubikiem - 05.07.2017 · fot. Muzeum Regionalne w Bestwinie


Czesław Kubik to uznany i ceniony twórca ludowy pochodzący z Bestwiny. Od stycznia do czerwca 2017 roku realizował projekt rzeźbiarski "Wybrane prace rolnicze i zwyczaje wiejskie w okresie rocznym", który został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace podziwiać będzie można w Muzeum Regionalnym w Bestwinie od 20 lipca do 15 września. Jednak zanim to nastąpi pan Czesław zorganizował specjalne warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci, gdyż jednym z zamierzeń jego projektu było pokazanie młodemu pokoleniu obrzędów i zwyczajów dawnej wsi. Cykl rzeźb rozpoczynają prace przygotowawcze na roli, sianie zboża, później koszenie i suszenie w babkach. W stodole zaś młócenie cepami oraz wianie. Nie zabrakło również prac domowych takich jak wypiek chleba, ręczne krążanie kapusty i jej kiszenie oraz skubanie pierza.

Zaprezentowane prace wzbudziły wśród dzieci wielkie zainteresowanie, która zaowocowało niezliczoną liczbą pytań o to "jak to dawniej bywało". Polska wieś zmieniła swoje oblicze. Dzieci nie widzą już na polach koni, które kiedyś pomagały gospodarzom przygotować pole pod zasiew, zboża nie kosi się kosą a później młóci cepami - dziś wszystkie te prace jak zauważyły dzieci wykonuje kombajn. W domach natomiast już nikt nie urządza skubaczek, sporadycznie kiszona jest kapusta czy pieczony chleb. Opowieść o dawnej wsi zaklętej w rzeźbie była więc dla dzieci niezwykłym przeżyciem.

W drugiej części zajęć wszyscy uczestnicy tworzyli na miarę swoich możliwości miniaturowe formy rzeźbiarskie - bociany. Te piękne ptaki, które każdy utożsamia z polską wsią powstawały dzięki kilku wcięciom gałązki lipowej. Piękne bociany na długich nogach nabierały swoich majestatycznych barw przy użyciu pędzelków i farb akrylowych. Wykonane prace każdy z uczestników mógł zabrać do domu. Te niezwykłe warsztaty, które odbyły się 5 lipca w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego były niewątpliwie dla dzieci piękną lekcją historii rodzimych ziem.

aka / czecho.pl

źródło: Muzeum Regionalne w Bestwinie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj