czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 czerwca 2006
  • wyświetleń: 3091

Symfonia z cegieł

Reklama

Symfonia z cegieł
Kościół Jana Chrystusa Odkupiciela, fot. Grzegorz Celejewski / AG


Współczesne kościoły przypominają najczęściej bunkry wiary. Nie ma w nich pierwiastka sacrum, jest tylko funkcjonalność, ale to za mało dla prawdziwej świątyni. Jednak w ostatnich latach powstało u nas kilka kościołów, które są czymś więcej niż tylko budynkami.

Tak się składa, że prawie wszystkie zaprojektował Stanisław Niemczyk, tyski architekt. Jedno z jego dzieł - ceglany kościół w Czechowicach-Dziedzicach - uzyskało miano Ikony Polskiej Architektury.

Mieszkańcy południowych dzielnic Czechowic-Dziedzic mieli daleko do kościoła - do najbliższej św. Katarzyny dobrą godzinę. Jednak na początku lat 80. zdarzył się cud. Rodzina Wieczerzaków po długich staraniach odzyskała swoją własność - stolarnię, którą upaństwowiono w latach 50. Przekazali ją Kościołowi.

W 1983 roku powstała tu kaplica pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Od początku jej proboszczem jest charyzmatyczny ks. Andrzej Raszka. Kaplica przez 10 lat spełniała swoją funkcję, jednak w 1994 roku trzeba było ją wyremontować i rozbudować.

Wtedy parafianie doszli do wniosku, że trzeba po prostu wybudować nowy kościół. Wybór architekta był łatwy. Z czechowickiej parafii wywodzi się Stanisław Niemczyk, który już wtedy miał za sobą dwie bardzo udane świątynie - w Tychach Żwakowie i w Krakowie.

Ponieważ działka jest podłużna, równoległa do ulicy, architekt postawił nowy kościół po przekątnej - tak by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Trójkątna budowla przylega jednym bokiem do ulicy. Każdy wierzchołek otrzymał zwieńczenie w postaci wieży. Dwie są identyczne - symbolizują dwa tysiąclecia chrześcijaństwa.

Trzecia, u podstawy której mieści się wejście główne, to rozpoczynające się nowe tysiąclecie. Jest jakby nieukończona, bo to dopiero próg do nowego milenium. Rozcięta na dwie części przypomina złożone do modlitwy dłonie. Ta wieża nazywana jest również wieżą papieską, a to za sprawą krzyża na szczycie. Przypomina wygięty pastorał, jakim podpierał się Jan Paweł II.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.