czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 11 lipca 2017
  • wyświetleń: 2843

W trosce o piękne oko. Ambulatoryjne zabiegi okulistyczne

Artykuł sponsorowany:

Występowanie zmian skórnych jest uzależnione od wielu czynników, a przy tym charakteryzują się dużą różnorodnością kształtu, rozmiaru oraz miejsca występowania na delikatnej skórze powiek i w okolicach oczu.

NZOZ "Silesia-Med" S.A.
NZOZ "Silesia-Med" S.A. · fot. NZOZ "Silesia-Med" S.A.


Często jest to problem natury estetycznej, jednak może być to także objaw rozwijającego się nowotworu, a nawet może świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. W ramach poradni okulistycznej Szpitala Silesia-Med. S.A. pacjenci mają możliwość usunięcia zmian łącznie z diagnostyką histopalogiczną, która potwierdzi bądź wykluczy chorobę nowotworową.

Skóra powiek jest bardzo wrażliwa, a przy tym narażona na kontakt z wieloma alergenami, kosmetykami oraz silnym nasłonecznieniem. Najczęściej na powiekach pojawiają się brodawki wirusowe lub łojotokowe, kaszaki włókniaki oraz gradówka. Są to zwykle łagodne guzowate zmiany usuwane chirurgicznie.

NZOZ "Silesia-Med" S.A.
NZOZ "Silesia-Med" S.A. · fot. NZOZ "Silesia-Med" S.A.


Zmiany skórne mogą być również spowodowane zapaleniami bakteryjnymi i wirusowymi. Mogą mieć również charakter alergiczny. Natomiast kępki żółte grudkowate zmiany o żółtawym zabarwieniu można traktować w kategoriach wizualnego sygnału ostrzegawczego wysyłanego przez organizm. Pojawiają się przeważnie w okolicy okołonosowej i świadczą o podwyższonym poziome tzw. złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jest to zatem moment, który powinien skłonić pacjenta do podjęcia poszerzonej diagnostyki i odpowiedniego leczenia aby uniknąć poważnych konsekwencji kardiologicznych. Ze względów estetycznych kępki są usuwane chirurgicznie, ale ich dalsze leczenie opiera się m.in. na zmianie diety oraz jeśli to konieczne wprowadzeniu terapii farmakologicznej.

NZOZ "Silesia-Med" S.A.
NZOZ "Silesia-Med" S.A. · fot. NZOZ "Silesia-Med" S.A.


Nawracające obrzęki w obrębie powiek prowadzą do zwiotczenia i zaniku elastyczności skóry, co może ograniczać w znaczący sposób pole widzenia pacjenta. Są to patologiczne zmiany związane z wiekiem. Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry nagromadzonej w kącikach oczu, dzięki czemu jakość widzenia pacjenta się poprawia, a twarz nabiera świeżego, wypoczętego i młodszego wyglądu.
Zmian skórnych nie należy bagatelizować, o czym najlepiej świadczy fakt, iż do zmian najbardziej zdrowotnie inwazyjnych występujących w okolicach oczu należy czerniak, złośliwy nowotwór skóry. Każda zaobserwowana zmiana powinna zostać skonsultowana przez lekarza okulistę. Specjalista oceni zmianę oraz zakreśli plan leczenia.

NZOZ "Silesia-Med" S.A.
NZOZ "Silesia-Med" S.A. · fot. NZOZ "Silesia-Med" S.A.


Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz bogatemu doświadczeniu lekarz okulista w naszej placówce po uprzedniej konsultacji usuwa dokuczliwe zmiany skórne w warunkach ambulatoryjnych. Zabiegi są małoinwazyjne i dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego bezbolesne. Przez kilka kolejnych dni po zabiegu może utrzymywać się siniak i niewielka opuchlizna, ale nie ma to wpływu na codzienne funkcjonowanie. Pacjent swobodnie może wrócić do aktywności zawodowej, a także nie musi rezygnować z pracy i relaksu przy komputerze.

NZOZ "Silesia-Med" S.A. mieści się w Grzawie niedaleko Pszczyny, ul. Zielonkówka 3. Szczegółowe informacje na temat placówki i oferowanych usług można znaleźć na stronie internetowej Szpitala: www.silesia-med.pl.