Wiadomości

  • 14 lipca 2017
  • wyświetleń: 2783

[ZDJĘCIA] Wystawa rzeźbiarska Czesława Kubika

W Muzeum Regionalnym w Bestwinie otwarto w czwartek, 20 lipca, wystawę rzeźby twórcy ludowego Czesława Kubika urodzonego w Bestwinie znanego i cenionego artysty, który otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie stypendia twórcze z zakresu upowszechniania kultury na rok 2017.

Wystawa rzeźbiarska Czesława Kubika w Bestwinie - 20.07.2017 · fot. Jarosław Jesionka / Powiat Bielski


Wiodący temat wystawy to: "Wybrane prace rolnicze i zwyczaje wiejskie w okresie rocznym". Składa się na nią sześć sześć obrazów - płaskorzeźb, które ilustrują odchodzące w niepamięć prace rolnika. Cykl rozpoczyna się wczesną wiosną ręcznym siewem zboża, ścinaniu kosą i młóceniu cepami plonów, wypieku chleba, deptaniu kapusty i późnią jesienią wykonywaną przez gospodynie "skubaczką". Całość okraszona jest stosownymi wierszami Walerii Owczarz.

Na wystawie Czesław Kubik zaprezentował także inne wybrane swoje prace. Wszystkie nagradzane były na licznych konkursach m. in: : "Rodzina od zalotów do wesela - zwyczaje i obrzędy", "Święty Jan Paweł II - patron rodzin", "Matka Boska Makowska", "Zwyczaje i obrzędy polskie - od zwiastowania do Zielonych Świąt" czy "Święci i patronowie naszych parafii".

Minister Kultury Piotr Gliński w liście skierowanym do twórcy wyraził nadzieję, iż pomyślna realizacja projektu, dzięki otrzymanemu stypendium, przyczyni się do dalszego rozwoju artystycznego oraz upowszechniania kultury w naszym społeczeństwie.

W bestwińskim muzeum prace Cz. Kubika oglądać można będzie do połowy września, a obecna na wernisażu Jolanta Konior kierownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego zapowiedziała, że nagrodzona wystawa zaprezentowana zostanie przy okazji noworocznego spotkania z twórcami kultury w styczniu 2018 roku.

Uroczystość otwarcia wystawy prowadził dyrektor bestwińskiego muzeum Andrzej Wojtyła, a wśród licznie przybyłych gości obecny był także radny powiatu bielskiego Jan Stanclik.

W związku z tym, że otwarcie wystawy przypadło na dzień imienin twórcy ludowego, zebrani chóralnie odśpiewali "sto lat" dla pana Czesława.

Jarosław Jesionka

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj