czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 lipca 2017
  • 23 lipca 2017
  • wyświetleń: 6776

[ZDJĘCIA] Budowa nowego przepustu na Potoku Czechowickim

16 sierpnia, czyli za miesiąc, gotowy ma być nowy przepust na Potoku Czechowickim, w ciągu ulicy Chałupniczej w Czechowicach-Dziedzicach. Realizowana kosztem 331 tysięcy złotych inwestycja w znaczący sposób podniesie bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tej części naszego miasta.

Budowa nowego przepustu na Potoku Czechowickim - 07.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Zadanie pn. "Przebudowa przepust na Potoku Czechowickim w ciągu ulicy Chałupniczej w Czechowicach-Dziedzicach" realizowane jest od 18 maja bieżącego roku. Zgodnie z podpisaną umową, wykonawca ma 90 dni na przeprowadzenie całości zaplanowanych robót.

Prace postępują zgodnie z planem, o czym osobiście przekonał się Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który pod koniec ubiegłego tygodnia, w towarzystwie swoich zastępców - Macieja Kołoczka i Pawła Mrowca oraz Przewodniczącej Zarządu Osiedla "Centrum" Iwony Stępień, odwiedził teren budowy. Prace związane ze zbrojeniem całej konstrukcji nowego przepustu dobiegły już końca i w tym tygodniu wylany zostanie beton. Jak zapewnili burmistrza pracujący na miejscu przedstawiciele wykonawcy, wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem i obecnie nic nie wskazuje na to, by termin zakończenia robót miał być zagrożony.

Sama nazwa zadania - "przebudowa" - może być nieco myląca. Faktycznie bowiem przepust na Potoku Czechowickim, w ciągu ulicy Chałupniczej, powstaje praktycznie od nowa. Najpierw rozebrany został stary przepust i wymieniono oraz wzmocniono i ustabilizowano grunt pod nowo budowanym przepustem. Nowy przepust powstaje w technologii monolitycznej, żelbetowej konstrukcji. Jest ona bardziej czasochłonna, niż w przypadku budowy przepustu z gotowych, prefabrykowanych elementów. Charakteryzuje ją jednak znacznie wyższa trwałość i odporność na napór wody. Nowy, żelbetowy przepust, będzie nie tylko trwały, ale i większy. Powiększone światło przepustu na ulicy Chałupniczej zapobiegnie spiętrzaniu i rozlewaniu się wody podczas nawalnych, czy długotrwałych opadów deszczu i wpisuje się w całość podobnych działań, podejmowanych przez gminę na Potoku Czechowickim.

Dzięki inwestycji większy będzie nie tylko sam przepust, ale i to co znajduje się ponad nim. Jego szerokość po przebudowie pozwoli na ulokowanie nad nim drogi z jezdnią o szerokości 6 metrów, z chodnikami o szerokości 2,5 metrów po obu stronach. Przepust nie będzie już zatem przeszkodą, gdyby w przyszłości, poszerzana do parametrów zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, miała być cała ulica Chałupnicza.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.