czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2017
  • 27 lipca 2017
  • wyświetleń: 5767

Ranking zamożności: Czechowice-Dziedzice na 125. miejscu

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - Zamożności Samorządów 2016, przeprowadzonego przez czasopismo "Wspólnota", Czechowice-Dziedzice jako miasto znajdują się na 125. miejscu w kategorii miasta inne niż powiatowe, na prawach powiatu i wojewódzkie. Ranking został stworzony na podstawie wysokości dochodów poszczególnych jednostek samorządowych w przeliczeniu na mieszkańca.

czechowice, centrum, lotnicze
Czechowice-Dziedzice zajęły 125. miejsce w rankingu najzamożniejszych · fot. czecho.pl


Czechowice-Dziedzice w rankingu zajęło 125. miejsce na 575 możliwych. Wynik Czechowic-Dziedzic to 3091,85 zł na mieszkańca. W zeszłym roku nasze miasto było o jedną pozycję wyżej, natomiast we wcześniejszych latach znacznie niżej (nawet na 433. miejscu w 2009 roku). Pierwsze miejsce zdobyła Krynica Morska (14089 zł per capita).

Powiat bielski zajął 306. miejsce (458,07 zł) i jest na dużo niższej pozycji niż pszczyński czy bieruńsko-lędziński. Najbogatszym powiatem w Polsce został powiat przysuski, który od kilku lat znajduje się w trójce najbardziej zamożnych powiatów.

W rankingu całych województw śląskie zostało na szarym końcu i ulokowało się na 14. miejscu z wynikiem 191,34 zł. W zeszłym roku nasze województwo było na 6. pozycji. Jak zawsze na początku są: Warszawa, Sopot, Polkowice i Kleszczów. Za to Katowice zajęły 4. miejsce w rankingu miast wojewódzkich. Znajdują się za: Warszawą, Wrocławiem i Opolem, ale wyprzedzają Kraków.

Opracowywane przez prof. Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS.

kk / czecho.pl
źródło: pismo samorządowe Wspólnota

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.