czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 lipca 2017
  • wyświetleń: 2100

Policja kolejny raz ostrzega przed oszustami

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Pamiętajmy też, że metody przez nich stosowane ciągle się zmieniają, dlatego zachowajmy czujność!

Przestępcy wciąż modyfikują swój sposób działania, zmieniają taktykę i "legendy", które mają doprowadzić do przekazania im pieniędzy, dlatego nie możemy tracić czujności. Nie wolno nam zakładać, że oszust zawsze będzie podawał się za "wnuczka". Sprawcy ciągle szukają nowych sposobów, aby uśpić podejrzenia swoich ofiar i wzbogacić się ich kosztem.

W ostatnim czasie pojawiły się sygnały o nowej metodzie, w której przestępca podaje się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowującego grupę przestępczą, która we współpracy z pracownikami banków przejmuje pieniądze z kont klientów. Sprawca wmawia rozmówcy, że jego pieniądze są zagrożone i musi je przelać na nowy rachunek we wskazanym przez niego banku. W trakcie rozmów, które mogą odbywać się na przestrzeni nawet kilku dni sprawca manipuluje swoją ofiarą tak, że w efekcie ma dostęp do loginów i haseł zabezpieczających jej konta, a do autoryzacji transakcji bankowych wskazany jest numer telefonu podany przez oszusta.

Policjanci apelują o ostrożność i rozsądek: - Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. - Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze - tłumaczą mundurowi.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje policja.

Jak nie dać się oszukać?

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 lub 997 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę, zwłaszcza jeśli osoba dzwoniąca sugeruje, abyś bez rozłączania się wybrał żądany numer; Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy, bądź przelewanie jej na inne konto; nie włącza również do swoich działań osób "cywilnych", ani nie zobowiązuje do zachowania rozmowy w tajemnicy;
  • nigdy nikomu nie przekazuj danych dotyczących loginów, haseł czy innych danych umożliwiających dostęp do Twojego konta;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu, spokojnie zastanów się czy dzwoniąca osoba aby na pewno jest tym za kogo się podaje;
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy obcej osobie, nawet jeśli "rzekomo" została wysłana przez krewnego;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu - nie może być ono tajemnicą
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.


- Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji - informują funkcjonariusze.

aka / czecho.pl
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.