czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 1888

W starostwie rozmawiano o afrykańskim pomorze świń

Na zaproszenie Wicestarosty Bielskiego Grzegorza Szetyńskiego do Starostwa Powiatowego na spotkanie z sołtysami i przedstawicielami organizacji rolniczych przybył powiatowy lekarz weterynarii Zenon Dobija ze współpracownikami.

Afrykański pomór świń
Tematem spotkania był coraz bardziej zagrażający nam afrykański pomór świń. · fot. Jarosław Jesionka


Tematem spotkania był coraz bardziej zagrażający nam afrykański pomór świń (ASF). Jest to choroba, która stanowi zagrożenie dla milionów świń i dzików oraz powoduje olbrzymie straty ekonomiczne (fizyczna likwidacja stad i zakaz obrotu mięsem). W Polsce w tym roku stwierdzono 42 przypadki tej choroby, najwięcej przy wschodniej granicy państwa. W powiecie bielskim jeszcze nie stwierdzono ASF, ale niepokojące są sygnały płynące z Czech, że w tym kraju choroba przesuwa się na północ.

Najważniejsze w walce z afrykańskim pomorem świń jest BIOASEKURACJA czyli przestrzeganie podstawowych zasad takich jak wrzucanie resztek jedzenia do zamkniętych pojemników, zamykanie altanek śmieciowych, ogradzanie zarówno małych jak i dużych ferm świń i nie wpuszczanie tam osób postronnych, właściwa higiena obuwia, odzieży i osobista osób pracujących na fermie, nie kupowanie prosiąt nieznanego pochodzenia, absolutne unikanie kontaktu z padłymi bądź żywymi dzikami itp.

Choroba ASF nie jest chorobotwórcza dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt ale jest niezmiernie trudna do opanowania, np. w Hiszpanii chorobę tą likwidowano przez 37 lat m. in. dlatego że nie wynaleziono dotąd skutecznej szczepionki.

Uczestnicy narady w Starostwie Powiatowym w Bielsku - Białej otrzymali materiały i ulotki dotyczące tego zagrożenia.

Jarosław Jesionka, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.