Wiadomości

  • 1 września 2017
  • 16 września 2017
  • wyświetleń: 17499

IPN nie ma wątpliwości. Pomnik "Braterstwa Broni" do usunięcia

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach poinformował naszą redakcję, że pomnik "Braterstwa Broni" w Czechowicach-Dziedzicach spełnia kryteria ustawy o zakazie propagowania komunizmu i powinien zostać usunięty. Gmina ma na to czas do 21 października 2018 roku.

Pomnik Braterstwa Broni
Pomnik Braterstwa Broni · fot. ab / czecho.pl


21 października 2017 roku wchodzi w życie znowelizowana w czerwcu 2017 roku ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

W myśl nowych przepisów gminy będą miały 12 miesięcy na usunięcie wszystkich obiektów, w tym również pomników, które spełniają kryteria ustawy. Postanowiliśmy zapytać historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, czy pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego poległych w czasie II wojny światowej, zwany również Pomnikiem Braterstwa Broni, spełnia kryteria ustawy. IPN nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości.

Pomnik Braterstwa Broni
Pomnik Braterstwa Broni · fot. ab / czecho.pl


- Pomnik w Czechowicach-Dziedzicach, który ujęty został w Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego pod numerem 8/10, spełnia kryteria art. 5a Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. W związku z powyższym Gmina Czechowice-Dziedzice po upływie vacatio legis Ustawy (21.10.2017) będzie miała 12 miesięcy na jego usunięcie - poinformował naszą redakcję Jan Kwaśniewicz, główny specjalista Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Ostatecznie pomnik będzie musiał zniknąć z krajobrazu Czechowic-Dziedzic do 21 października 2018 roku. Na razie gmina nie podjęła jeszcze żadnych działań zmierzających do likwidacji postumentu.

- Gmina Czechowice-Dziedzice, na terenie której znajduje się pomnik "Braterstwa Broni", ma jeszcze blisko 14 miesięcy na podjęcie działań w tej sprawie, które będzie od nas wymagało przeprowadzenia szeregu szczegółowych ustaleń i analiz prawnych. Uważam, że jest zatem zbyt wcześnie na składanie jednoznacznych deklaracji w tej sprawie - mówi Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.