czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 września 2017
  • wyświetleń: 2457

W sobotę i w niedzielę więcej patroli policji na drogach naszego regionu

W ostatni weekend tegorocznych wakacji należy liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach związanym z powrotami z wypoczynku. Mając na względzie zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym, policjanci prowadzić będą wzmożone działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczny weekend".

Reklama

kontrola drogowa, policja
W sobotę i w niedzielę więcej policji na drogach regionu · fot. KMP Bielsko-Biała


Od piątku, 1 września na drogach w całym kraju jest więcej policjantów, m.in. na drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Funkcjonariusze czuwają nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów oraz to czy dzieci podróżują zgodnie z przepisami. W razie konieczności upłynniają ruch.

Celem działań prowadzonych od 1 do 3 września jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące, tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

- W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po raz kolejny apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Przypominamy, że nie będzie pobłażliwości dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego. Ci, którzy jeżdżą brawurowo powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy -
zapowiadają mundurowi.

Przypominają również, jak ważna jest jazda z tzw. "prędkością bezpieczną" - taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą, bądź ominąć bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje "łamania" przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.

- Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń są: nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa. Przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły co prowadzi do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji tragedii. Pamiętajmy też, że pogoda jest zmienna. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności w jakich się znajdziemy - apelują policjanci.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej przypomina, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, kultury na drodze, czy przygotowania pojazdu do podróży. - Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Zadbajmy też o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego przewidując niektóre sytuacje, zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, róbmy przerwy na odpoczynek - informują funkcjonariusze policji w specjalnym komunikacie.

aka / czecho.pl
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.