czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2017
  • wyświetleń: 4730

71. rocznica mordu na żołnierzach z oddziału Henryka Flamego

Delegacja mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz regionu, z Panem Zbigniewem Chmielniakiem na czele, brała udział w obchodach 71. rocznicy mordu dokonanego na żołnierzach NSZ VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kapitana Henryka Flamego ps. "Bartek" w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie.

Reklama

71. rocznica mordu na żołnierzach z oddziału Henryka Flamego · fot. OKiR Grodków


Delegacja z naszego miasta wzięła udział we mszy świętej oraz uroczystościach, które w sobotę 9 września odbyły się na polanie w lesie w Starym Grodkowie, gdzie 71 lat temu żołnierze kapitana Henryka Flamego zostali podstępnie zwabieni i wysadzeni w powietrze razem z budynkiem, w którym przebywali.

Po dobiciu rannych ubeccy oprawcy, wspomagani przez agentów NKWD, zakopali zamordowanych w przygotowanych wcześniej dołach. Wiosną ubiegłego roku miejsce spoczynku 30 zamordowanych podstępnie bohaterów zostało odnalezione, a ich szczątki ekshumowane.

Czechowicka delegacja zawiozła do Starego Grodkowa list okolicznościowy, podpisany przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę na jednym z rond w Grodkowie, które nazwano rondem im. Żołnierzy Wyklętych Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego "Bartka".

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.