Wiadomości

  • 14 września 2017
  • wyświetleń: 7930

[ZDJĘCIA] Nowoczesny zestaw dba o boiska piłkarskie w gminie

Od trzech tygodni o najwyższą jakość murawy na boiskach piłkarskich w Czechowicach-Dziedzicach, Zabrzegu i Ligocie dba nowoczesny aerator, kupiony przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Kosztujący przeszło sto tysięcy złotych zestaw, składający się z ciągnika i maszyny napowietrzającej darninę, zwróci się w ciągu niespełna roku.

Nowoczesny zestaw dba o boiska piłkarskie w gminie · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Do tego, jak ważna jest odpowiednia i profesjonalna pielęgnacja stadionowej murawy, nie trzeba przekonywać nikogo, kto zajmuje się utrzymaniem trawnika we własnym ogrodzie. Darń wymaga regularnej pielęgnacji poprzez wertykulację, czyli usuwanie tzw. filcu (suchej, obumarłej trawy) oraz aeracji, czyli zabiegu polegającego na głębokim nakłuwaniu całego trawnika.

Zapewniająca odgazowanie, napowietrzenie i nawodnienie darniny aeracja, jest szczególnie ważna w przypadku murawy boiska sportowego. Poddawana obciążeniom wynikającym z użytkowania, trawa na boisku piłkarskim, musi być utrzymywana w szczególnie dobrej kondycji. Nie da się tego osiągnąć poprzez samo nawożenie, podlewanie i koszenie. Niezbędne jest regularne napowietrzanie, poprzez dziurawienie i rozluźnianie darniny.

Nowoczesny zestaw dba o boiska piłkarskie w gminie
Nowoczesny zestaw dba o boiska piłkarskie w gminie · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Czechowicki MOSiR utrzymuje trzy pełnowymiarowe, trawiaste boiska do piłki nożnej. W przypadku boisk ze starszą murawą, na stadionach w Czechowicach-Dziedzicach i Zabrzegu, zabieg aeracji powinien być wykonywany do 4 razy w ciągu roku. Murawa nowego boiska w Ligocie wykonana jest w bardzo nowoczesnej technologii, zapewniającej trawnik o bardzo wysokich parametrach. Ta, ze względu na swoją budowę, wymaga napowietrzania do nawet 6 razy w ciągu roku.

Zamówienie usługi w postaci aeracji i piaskowania murawy boiska piłkarskiego to koszt rzędu 15 - 20 tysięcy złotych. Jak łatwo policzyć, jednorazowy wydatek nieco ponad stu tysięcy złotych na zestaw do napowietrzania murawy zwróci się w ciągu niespełna roku. Znajdujący się w zestawie traktorek może tymczasem również służyć do wałowania trawy oraz do maszynowego zamiatania terenu.

Nowoczesny zestaw dba o boiska piłkarskie w gminie
Nowoczesny zestaw dba o boiska piłkarskie w gminie · fot. UM Czechowice-Dziedzice

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.