czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 lipca 2006
  • wyświetleń: 3468

Wynalazek czechowiczana

Polski inżynier budownictwam, mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, w swojej niedużej firmie opracował technologię wytwarzania materiału unikalnego w skali europejskiej - podaje Gazeta Współczesna.

Zazwyczaj nowe technologie i materiały powstają w dużych firmach, zagranicznych koncernach, które dysponują laboratoriami, sztabami naukowców i olbrzymimi pieniędzmi. Tymczasem Polak opracował środek o parametrach pozwalających na niespotykane dotąd możliwości zastosowania.

Chodzi o stworzony przez Sylwestra Będkowskiego z Czechowic-Dziedzic hydrobest - folię izolacyjną, którą natryskuje się na gorąco pod bardzo wysokim ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje się jednorodną powłokę ochronną, bez żadnych łączeń, stanowiącą bardzo skuteczną hydro- i chemoizolację.

Płynna postać hydrobestu pozwala na wypełnienie wszelkich pęknięć i dokładne uszczelnienie każdej powierzchni niezależnie od jej kształtu. Także powierzchni pionowych i sufitowych, bo czas zastygania trwa od kilku do kilkunastu sekund.

Nowy materiał, aprobatę techniczną uzyskał w 2004r., ale został już wielokrotnie sprawdzony w praktyce. Hydrobestem uszczelniono zbiorniki, tarasy, parkingi, dachy w wielu firmach i miastach Polski. Klientów zaskoczyły efekty i szybkość wykonania prac. W ciągu dnia można bowiem pokryć natryskiem powierzchnię do 1 tys. mkw.

Technologia zebrała też pochlebne opinie naukowców i specjalistów z branży budowlanej. Kilka miesięcy temu hydrobest wyróżniony został wielką nagrodą prezydenta katowickiej Izby Budownictwa. Szybko zareagowały też zagraniczne koncerny, które mocno zainteresowały się polskim produktem.

mot / czecho.pl; źródło: Gazeta Współczesna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.