Wiadomości

  • 21 września 2017
  • 25 września 2017
  • wyświetleń: 49114

Alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy odwołany

21 września późnym wieczorem na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice zostały przekroczone stany alarmowe na rzekach Wisła, Iłownica i Biała. Tuż przed północą Burmistrz ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Następnego dnia w godzinach wieczornych alarm został odwołany.

Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach - 22.09.2017, godz. 7.30 · fot. Dominik Ogiegło


Stany wód w rzekach bacznie i z wyjątkową uwagą monitorowano już od rana. Wobec przekroczenia stanu ostrzegawczego na Białej i Wapienicy oraz z uwagi na wyjątkowo niekorzystną prognozę meteorologiczną, Burmistrz Czechowic-Dziedzic o godzinie 17:30 ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla Gminy Czechowice-Dziedzice, a w Urzędzie Miejskim w trybie pilnym zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

O godzinie 23:30, w związku z przekroczeniem w rzekach stanów alarmowych wód i dalszą, niekorzystną prognozą meteorologiczną na najbliższe godziny, ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy.

Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach - 22.09.2017, godz. 7.30
Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach - 22.09.2017, godz. 7.30 · fot. Dominik Ogiegło


W sobotę w godzinach popołudniowych poziom rzeki Białej w Bestwinie obniżył się i obecnie wynosi 226 cm (przekracza poziom ostrzegawczy o 36 cm). Gorzej prezentuje się sytuacja rzeki Iłownica. Tu z każdą godziną poziom wody rośnie i obecnie oscyluje wokół wartości alarmowej (420 cm).

W wyniku ciągłych opadów deszczu podniósł się również poziom wody w stawach. Nieprzejezdne są także niektóre ulice. W Ligocie Straż Miejska podjęła decyzję o zamknięciu ulicy Rolników.


ulica Rolników w Ligocie
Zalana ulica Rolników w Ligocie · fot. nadesłane przez Czytelnika


W Urzędzie Miejskim wprowadzono całodobowy dyżur - pod numerem telefonu 32 214 71 65. Zgodnie z wydanym w godzinach późnowieczornych zarządzeniem Burmistrza (nr 172/17) aktualnie w gotowości są wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które zostały zobowiązane - wraz z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego - do podejmowania niezbędnych, przewidzianych prawem czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi i ich mienia oraz dla środowiska.

Iłownica od strony ul. Burzej w Ligocie - 22.09.2017 · fot. nadesłane przez Czytelnika


W piątek, 22 września o godzinie 17.30 burmistrz Czechowic-Dziedzic odwołał alarm przeciwpowodziowy, nadal utrzymując jednakże - w związku z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi na rzece Iłownica i Biała - pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice do odwołania.

ab, BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.