Wiadomości

  • 24 września 2017
  • 6 października 2017
  • wyświetleń: 5499

[ZDJĘCIA] Opowieść o Chinach - Anna Jaklewicz spotkała się z czytelnikami

Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i autorka książek o Azji, traktuje z przymrużeniem oka nasze utarte klisze utrwalone przez Hollywood. W Chinach pracowała przez dwa lata, systematycznie wraca tam jako przewodnik wycieczek... a 5 października przyjechała do Bestwiny, by pokazać czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej "Chiny z dala od wielkiego miasta".

Spotkanie z Anną Jaklewicz - 5.10.2017 · fot. UG Bestwina


Właśnie taki podtytuł nosi książka pani Anny "Niebo w kolorze indygo" (napisała również fascynującą relację z pobytu w Indonezji). Opowieść jest interesująca z wielu względów: nie znajdziemy w niej Wielkiego Muru, Pekinu czy Szanghaju, za to udamy się do prowincji Syczuan albo Junnan. Będziemy uczestniczyć w Święcie Bambusowych Fletów celebrowanych przez lud Dong bądź w weselu kobiety ze społeczności Bai. Poznamy niezwykłe fryzury pań Miao a także zajrzymy do wnętrza nietypowych ziemnych domów. To tylko niektóre z opisanych niezwykłości.

Anna Jaklewicz w przystępny sposób zaprezentowała je na slajdach, przy okazji "przemycając" kilka swoich osobistych refleksji. Zauważyła, że Chiny zmieniają się w błyskawicznym tempie, polepsza się stopa życiowa mieszkańców wydających coraz więcej pieniędzy na poznawanie własnego państwa. Komunizm w zasadzie pozostał tam tylko na płaszczyźnie oficjalnej. Poza tym kraj niestety drożeje. Za bilet wstępu do parku narodowego i dodatkowe atrakcje na jego terenie można wydać równowartość nawet kilkuset polskich złotych. Na całe szczęście nie wszędzie niebo bywa zadymione a dania z domowych pupili wcale nie są taką oczywistością - kuchnia, a właściwie kuchnie chińskie bardzo się różnią w zależności od regionu. Podobno suszona przez siedem lat świnia smakuje całkiem przyzwoicie.

W "chińskim wieczorze" uczestniczyło wielu mieszkańców gminy zainteresowanych tematyką Dalekiego Wschodu. Nawet mecz Armenia - Polska nie odwiódł gości od wspaniałej, choć przecież wirtualnej wyprawy. Przybył wójt Artur Beniowski, stawiła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kaniowa dowodzona przez druha Jarosława Bierońskiego. Jak zawsze można było nabyć książkę z osobistym autografem autorki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

BM / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Bestwina" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Bestwina" podaj