Wiadomości

 • 25 września 2017
 • 27 września 2017
 • wyświetleń: 6699

[ZDJĘCIA] Podpisano umowę na zakup hybrydowych autobusów

Trzy nowoczesne, hybrydowe autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid, zasilą tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. Umowa o zakupie trzech hybryd dla PKM podpisana została w piątek 22 września. Autobusy trafią do Czechowic-Dziedzic na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Podpisanie umowy na dostawę hybrydowych autobusów - 22.09.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Umowę o dostarczeniu do Czechowic-Dziedzic nowoczesnych pojazdów - pierwszych hybryd dla czechowickiego przewoźnika, w obecności Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i Zastępcy Burmistrza Macieja Kołoczka podpisali: Andrzej Sienkiewicz - Dyrektor Sprzedaży Działu Krajowego oraz Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA Rafał Zajas, Prezes PKM Sp. z o.o. Jan Matl i jego zastępca Rafał Kupczak.

Zakup trzech hybrydowych autobusów marki Solaris to część projektu "Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach", realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboru przewoźnika. W ramach tego samego projektu flota czechowickiego przewoźnika wzbogaciła się właśnie o cztery nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12, którymi PKM wozi pasażerów od połowy września.

Podpisanie umowy na dostawę hybrydowych autobusów - 22.09.2017
Podpisanie umowy na dostawę hybrydowych autobusów - 22.09.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Podczas uroczystości podpisania umowy na dostarczenie autobusów hybrydowych dla czechowickiego PKM podkreślano, że dzięki realizacji projektu, liczący obecnie 18 autobusów tabor czechowickiego przewoźnika wzbogaci się w krótkim czasie w sumie o siedem nowych, bardzo nowoczesnych pojazdów. Nowe autobusy zastąpią starsze, wycofywane z eksploatacji. Jak zauważył Burmistrz Marian Błachut. Solaris to marka, która w Czechowicach-Dziedzicach już się sprawdziła w ciągu wielu lat eksploatacji. Dyrektor Andrzej Sienkiewicz dodał, że 18-letni dzisiaj - najstarszy czechowicki Solaris - był pierwszym autobusem marki Solaris, który sprzedał.

Autobusy hybrydowe Solaris Urbino 12 Hybrid, które kupi Gmina Czechowice-Dziedzice, wyposażone będą w szeregowy system hybrydowy HybriDrive amerykańskiego producenta BAE Systems. W rozwiązaniu tym silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM) i tym samym niskim zużyciu oleju napędowego. Ekologiczny, w części elektryczny napęd pozwala na znaczące obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Solaris Urbino 12 hybrid · fot. solarisbus.com


Autobusy hybrydowe wyposażone będą w system Stop-and-Go, który wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia odjechanie z przystanku w trybie bezemisyjnym, a także system Arrive-and-Go, który dodatkowo wyłącza pracę silnika spalinowego już podczas podjeżdżania autobusu do przystanku. Dzięki tym rozwiązaniom autobus według przeprowadzonych testów jest w stanie zaoszczędzić do 20 proc. paliwa potrzebnego w analogicznym pojeździe z konwencjonalnym napędem.

Autobusy będą dostarczone do Czechowic-Dziedzic na przełomie lutego i marca 2018 roku.

Autobusy hybrydowe, tak jak dostarczone już do Czechowic-Dziedzic 4 sztuki autobusów z silnikiem Diesla, wyposażone będą w m.in.:
 • nowoczesną, wytrzymałą konstrukcję, odporną na korozję, wykonaną ze stali nierdzewnej,
 • klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy,
 • blokadę alkoholową zamontowaną w kabinie kierowcy,
 • ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne,
 • monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami,
 • kasowniki wielofunkcyjne, z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
 • system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
 • tablice zewnętrzne LED (kolor biały) i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
 • system zapowiedzi głosowych,
 • system zliczania pasażerów,
 • szyby atermiczne o znacznym przyciemnieniu, gwarantujące mniejszą przepuszczalność promieni UV i zwiększające efektywność klimatyzacji,
 • router WiFi umożliwiający pasażerom dostęp do bezpłatnego Internetu,
 • wyznaczony przyjazny kącik wewnątrz autobusu dla matki z dzieckiem,
 • dodatkowe uchwyty skórzane dla pasażerów,
 • wygodną, trwałą i estetyczną tapicerkę siedzeń pasażerskich.


Nowe autobusy hybrydowe będą w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone będą w uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy umożliwiać będzie swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone będzie w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej i zewnątrz autobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille'a. Dla osób niedowidzących zamontowane będą w poręczach punkty świetlne wykonane w technologii LED. Zadbano również o wyznaczenie miejsc siedzących dla uprzywilejowanych pasażerów.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.