Wiadomości

  • 28 września 2017
  • 29 września 2017
  • wyświetleń: 6189

Czechowice-Dziedzice najlepszą gminą województwa śląskiego!

Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła I miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego Województwa Śląskiego - edycja 2016 w kategorii gminy miejsko-wiejskie.

nagroda
Czechowice-Dziedzice najlepsza gminą województwa śląskiego! · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Dyplom dla najlepszej gminy województwa śląskiego, w regionalnej edycji ogólnopolskiego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego za 2016 roku, Burmistrz Marian Błachut odebrał podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek 26 września w Szczyrku.

Prezentacja laureatów konkursu i wręczenie dyplomów najlepszym gminom w poszczególnych kategoriach, było jednym z punktów, trwającego tam, dwudniowego Seminarium dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA.

Twórcą Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego jest prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak - wykładowca na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest monitorowanie zróżnicowanego rozwoju społeczno-ekonomicznego wszystkich gmin i regionów oraz promocja dobrych praktyk na bazie opracowanych wzorców.

Ranking najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce tworzony jest w oparciu o 16 zmiennych opracowanych przez profesora Eugeniusza Sobczaka. Metodyka obejmuje trzy obszary ważne z punktu widzenia rozwoju zrównoważonego - gospodarczy, społeczny i ochronę środowiska naturalnego. Drugim kryterium doboru wskaźników/zmiennych jest dostępność danych w bazach Głównego Urzędu Statystycznego oraz zgodność z polityką strukturalną Unii Europejskiej.

Analiza powyższych danych dotyczących gmin w Polsce pozwala na wyłonienie najdynamiczniej rozwijających się jednostek samorządu terytorialnego w czterech kategoriach: gmin miejskich, gmin miejsko-wiejskich, gmin wiejskich oraz miast na prawach powiatu.

dyplom
fot. UM Czechowice-Dziedzice

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.