Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2017
  • wyświetleń: 3763

Urząd zachęca: nie pal trawy i liści - korzystaj z kompostownika

Spalanie trawy nie tylko powoduje i liści, które spadły z drzew, nie tylko zwiększa zagrożenie pożarem, ale niestety także bezpośrednio wpływa na zdrowie osób w pobliżu. Mimo to, nadal są posesje, gdzie w ten sposób utylizuje się zieleń. Instytucje apelują, by tego nie robić.

- Miejmy na względzie dobro naszych sąsiadów, szczególnie tych zamieszkujących niżej, którzy muszą wdychać dym powstały podczas spalania. Bezpieczną i ekologiczną alternatywą jest korzystanie z przydomowych kompostowników - napisał na swojej stronie Urząd Gminy w Bestwinie.

Jesień to okres, kiedy właściciele nieruchomości stają przed problemem co zrobić z dużą nieraz ilością zwiędłych liści i resztek roślinnych pochodzących z pielęgnacji ogrodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu gospodarki odpadami oraz utrzymania czystości i porządku spalanie liści jest zabronione.

- Zakazy takie obowiązują nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach świata i mają swoje naukowe uzasadnienie - tłumaczy UG Bestwina i dodaje, że spalanie wilgotnych liści i gałęzi powoduje długotrwałą emisję do powietrza pyłów i gazów, które działają alergizująco, powodują kaszel i schorzenia dróg oddechowych. - Zawierają takie trucizny jak: tlenek węgla, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Te ostatnie są związkami rakotwórczymi.

Dodatkowo jeśli spalający liście dołoży do ogniska na rozpałkę śmieci zawierające np. tworzywa sztuczne, spowoduje wytworzenie w swoim najbliższym otoczeniu substancji z grupy dioksyn, które są jeszcze bardziej toksyczne niż WWA, potrafią kumulować się w organizmie człowieka, powodować nowotwory i mutacje genowe a przez to rujnować zdrowie nas samych i naszych najbliższych.

Spalanie liści w okresie jesiennym powoduje wzrost niskiej emisji w sezonie grzewczym, zwiększa i tak już kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie przekroczone dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym, którym przecież wszyscy oddychamy.

aka / czecho.pl

źródło: UG Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj