Reklama

Wiadomości

  • 17 października 2017
  • 7 listopada 2017
  • wyświetleń: 7146

Koncert dedykowany ofiarom pożaru czechowickiej rafinerii

W październiku bielska katedra stała się miejscem,w którym znana w kraju orkiestra koncertowa Victoria z parafi i Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie- Rembertowie oraz soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej i stołecznych scen zaprezentowali orkiestrowe prawykonanie utworu "Wielki ogień".To pieśń ułożona przez poetę Juliusza Wątrobę, z muzycznym opracowaniem dyrygenta Victorii płk. Juliana Kwiatkowskiego (rok temu usłyszeliśmy jej prawykonanie wokalne przez chór Antonius parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie,do muzyki Ireny Giel z Mikołowa), poświęcona pamięci 37 ofiar tragicznego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach (1971). Inicjatorem pomysłu zorganizowania uroczystego koncertu był mieszkaniec Kaniowa Michał Kobiela, autor monumentalnego albumu pt. "Tym,którzy odeszli..." - Sprowadzenie tej wspaniałej orkiestry zawdzięczamy wyjątkowo życzliwemu potraktowaniu pomysłu przez prezydenta miasta Jacka Krywulta i dyrektora BCK-u Władysława Szczotkę, za co obu z całego serca dziękuję. Jestem też wdzięczny bielskim harcerzom z Hufca Beskidzkiego imienia harcmistrza Józefa Drożdża i siódmej drużynie harcerskiej Ogień przy Zespole Szkół w Bestwinie, pomagającym przy organizacji koncertu - powiedział "Kronice Beskidzkiej" Michał Kobiela. Po wspaniałym wykonaniu utworu "Wielki ogień" wielu słuchaczy miało łzy w oczach...

- To naprawdę chwytająca za serce pieśń i przejmujący spektakl - ocenił obecny w katedrze minister Stanisław Szwed. Każdy z uczestników koncertu otrzymał w prezencie pieczołowicie przygotowany przez Michała Kobielę okolicznościowy program z pełnym tekstem pieśni Juliusza Wątroby i autografem poety. Koncert został w całości nagrany dzięki pomocy małżeństwa Ireny i Marka Głąbów z Kaniowa i można go wysłuchać na portalu beskidzka24.pl.

aka / czecho.pl

źródło: Beskidzka24

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.