Wiadomości

  • 22 października 2017
  • 24 października 2017
  • wyświetleń: 3028

Historyczne zdjęcie Bestwiny na wystawie w Galerii MMX w Londynie

Śląsk, w tym także Bestwinę, sprzed kilkudziesięciu lat można oglądać na fotografiach polskiego artysty, Michała Cały, mieszkańca Bielska-Białej, do 4 listopada w galerii MMX w Londynie.

wystawa "śląsk 1975-1985"
Historyczne zdjęcie Bestwiny jest zamieszczone w dolnym rzędzie, drugie od prawej · fot. MMX Gallery


Wystawa "Śląsk 1975 - 1985" to efekt pracy jednego z najwybitniejszych polskich fotografów Śląska - Michała Cały. Na czarno-białych fotografiach artysta uchwycił piękno śląskiego krajobrazu. Prace powstały w latach 1975-1992 podczas pobytu Michała Cały w Tychach.

Wszystkie fotografie to oryginalne odbitki srebrowe, wywołane przez samego artystę. Zdjęcia przedstawiają krajobraz przemysłowy, osiedla robotnicze i ich mieszkańców na Górnym i Dolnym Śląsku w końcowej fazie komunizmu, w czasach gdy pracowały jeszcze przestarzałe huty i kopalnie. Jedna z fotografii, wykonana w 1984 roku, przedstawia krajobraz Bestwiny. To i inne zdjęcia w całej okazałości można obejrzeć na stronie internetowej artysty.Wystawa potrwa do 4 listopada a zwieńczy ją finisaż, 28 października z udziałem Michała Cały. Podczas wydarzenia nie zabraknie symbolu Śląska - piwa z Tyskich Browarów Książęcych, partnera wydarzenia.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie: http://www.mmxgallery.com.

Wystawa „Śląsk 1975 - 1985”


Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, zamieszkał w Tychach i w latach 1978-1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu przemysłowego. W efekcie tej pracy powstał najważniejszy w jego dorobku cykl czarno-białych fotografii "Śląsk". Autor był szczególnie zainteresowany osiedlami robotniczymi, starymi hutami, kopalniami i olbrzymimi hałdami. Fotografował także ludzi żyjących w tym środowisku. Michał Cała w latach 70-tych był współtwórcą Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON, a od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od roku 1995 mieszka w Bielsku-Białej. Nadal fotografuje Górny i Dolny Śląsk.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.