Wiadomości

  • 30 października 2017
  • 31 października 2017
  • wyświetleń: 7506

Orlik lekkoatletyczny w Zabrzegu ma wykonawcę! Koszt to 2,7 mln zł

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Gretasport" z Dąbrowy Górniczej wygrało przetarg na wykonawcę Orlika Lekkoatletycznego w Zabrzegu. Obiekt, na który czekają czechowiccy lekkoatleci, wybuduje firma z dużym doświadczeniem w realizacji tego typu zadań. Na nowej, tartanowej bieżni, nasi sportowcy będą mogli trenować od przyszłorocznych wakacji.

stadion zabrzeg
Projekt Zagospodarowania Terenu


Sekcja lekkiej atletyki, działająca obecnie w ramach Miejskiego Klubu Sportowego w Czechowicach-Dziedzicach, istnieje od 1995 roku. Pracujący w niej trenerzy szkolą dzieci i młodzież we wszystkich kategoriach wiekowych. Trenowane konkurencje to: biegi sprinterskie, biegi średniodystansowe, biegi płotkarskie, chód sportowy, skoki, wielobój oraz rzuty. Sekcja wychowała wielu znakomitych zawodników: reprezentantów Polski na mistrzostwa świata w biegach górskich - Monika Szczygielska, Marcin Gola, Bogusław Homa, mistrza Europy juniorów w biegach górskich we Włoszech - Marcin Durkalec, czy reprezentanta Polski Jakuba Rdzanka. Wychowankiem sekcji jest też mistrz polski w biegu na 1500 m i reprezentant Polski na mistrzostwach świata w Barcelonie Łukasz Gurtkiewicz. Członkiem kadry narodowej w biegu na 400 m był z kolei sprinter Marcin Londzin.

Obecnie w klubie trenuje blisko 70 zawodników w wieku od 8 do 20 lat, w tym dwóch reprezentantów Polski - Rafał Pająk oraz Bartosz Jarczok, czterech zawodników zaplecza Kadry Narodowej oraz pięciu zawodników Kadry Wojewódzkiej Młodzików. Czechowiccy lekkoatleci odnoszą sukcesy w zawodach rangi młodzieżowych mistrzostw Polski i Europy oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, często zajmując miejsca na podium, bijąc kolejne rekordy i stale śrubując uzyskiwane rezultaty. Z myślą o stworzeniu młodym czechowickim lekkoatletom jeszcze lepszych warunków do trenowania, Gmina Czechowice-Dziedzice podjęła decyzję o budowie stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia i z tartanową nawierzchnią, której dotąd w gminie brakowało. Zdecydowano, że powstanie on na obiekcie przy ulicy Stadionowej w Zabrzegu, będącym częścią Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.

Do zadań wykonawcy, który zaoferował wybudowanie boiska lekkoatletycznego w Zabrzegu za 2 733 039,60 złotych, należeć będzie rozbiórka i przebudowa obecnego obiektu oraz wykonanie nowej nawierzchni sportowej i ogrodzenia, a także rewaloryzacja elementów zieleni. Zakres prac obejmie modernizację bieżni poprzez wymianę nawierzchni bieżni i montaż nawierzchni sportowej bezspoinowej poliuretanowo-gumowej typu SANDWICZ, z wytyczeniem czterotorowej bieżni 400 m wraz z wyznaczeniem toru z rowem z wodą do biegu z przeszkodami oraz 6-torowej bieżni prostej do biegu na 100 m i 110 m. Przewiduje się montaż urządzeń lekkoatletycznych, takich jak: skocznia do skoku wzwyż wraz z rozbiegiem i zeskokiem, skocznia do skoku o tyczce wraz z rozbiegiem, skocznia do skoku w dal wraz z rozbiegiem i zeskocznią, skocznia do skoku w dal i trójskoku dla kobiet i mężczyzn wraz z rozbiegiem i zeskocznią, rzutnia do pchnięcia kulą wraz z sektorem rzutów 21,50 m oraz rzutnia do rzutu oszczepem wraz z rozbiegiem i sektorem rzutów. Przewiduje się ponadto montaż piłkochwytów dla zabezpieczenia nawierzchni bieżni i terenu stadionu lekkoatletycznego, a także odwodnienie bieżni i stadionu poprzez zastosowanie odpowiednich pochyleń, a następnie zebranie poprzez projektowane odwodnienie liniowe z wykorzystaniem systemowych korytek szczelinowych przeznaczonych do odwadniania bieżni lekkoatletycznych.

Prace mają zostać zakończone do 16 lipca 2018 roku. Do tego czasu wykonawca musi również uzyskać świadectwa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla obiektu kategorii V B, wraz z wynikami badań obiektowych.

Projekt - co bardzo ważne - uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej - Orliki Lekkoatletyczne - edycja 2017). Przypomnijmy, że Gminie Czechowice-Dziedzice udało się pozyskać 1.408.500 złotych dofinansowania, czyli środki na realizację połowy szacunkowej wartości zadania.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.